Credit Suisse’in satışına soruşturma – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

İsviçre federal savcısı, Credit Suisse’in devlet desteğiyle rakip UBS tarafından “acil” olarak devralınmasına ilişkin soruşturma başlattı.

Savcının ifadesinde, “Credit Suisse olaylarının araştırılması gereken birçok yönü olduğu ve bunların Cumhuriyet savcısının görev alanına girebilecek suçları tespit etmek için analiz edilmesi gerektiğinin” altı çizildi.

Savcılığın ulusal ve bölgesel makamlara “olası suçları analiz etmek ve tespit etmek” için bilgi arama ve toplama talimatı verdiği söyleniyor.

Bildiride, “Federal Savcılık Ofisi, temiz bir İsviçre mali sistemine katkıda bulunma misyonunu ve sorumluluğunu aktif olarak yerine getirmeye çalışmaktadır ve görev alanına giren konularda derhal harekete geçmek için bir izleme sistemi kurmuştur.” söylendi.

Savcılık soruşturmanın ne kadar süreceğini belirtmedi.

Credit Suisse’e duyulan güven krizi küresel finans piyasalarında şok dalgaları yaratırken UBS, 260 milyar dolara kadar devlet ve merkez bankası desteğiyle 19 Mart’ta Credit Suisse’i 3 milyar CHF’ye satın alacağını açıkladı.

Credit Suisse kurtarma paketi, banka bono fiyatlarının baskı altına girmesiyle Avrupa piyasalarında oynaklığa neden oldu.

Küresel finansal istikrarın sağlanmasına yardımcı olmak için devlet desteğiyle tasarlanan anlaşma, 1,6 trilyon dolarlık varlığa sahip yeni bir bankanın boyutuyla ilgili endişeleri artırdı.

UBS, eski CEO’su (CEO) Sergio Ermotti’nin, rakibi Credit Suisse’i devlet yardımıyla “acilen” satın almasından 1,5 hafta sonra görevine iade edileceğini duyurdu.

İsviçre hükümeti ve merkez bankasının Credit Suisse’i kurtarmak için sağladığı muazzam desteğe ilişkin endişeler İsviçre halkı arasında tartışıldı.

İsviçreli Tages-Anzeiger gazetesinin haberinde, Ubs’nin üst düzey bir yöneticisine atıfta bulunarak, Credit Suisse’in Ubs tarafından devletin desteğiyle “acil” olarak devralınmasının onbinlerce istihdama mal olacağı belirtildi. İki bankanın 120 bin olan istihdamının yüzde 20-30 oranında düşürülmesi gerektiği kaydedildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.