Çin’den Airbus’ın 160 uçağına onay – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus, Çin’in Tianjin kentindeki fabrikasına yeni bir montaj hattı ekleyerek üretim kapasitesini ikiye katlayacağını duyurdu.

Bu arada Pekin’in Çinli havayolları Airbus’tan 160 yolcu uçağı alımını onayladığı bildirildi. Bu kapsamda Çin havayollarına “A320” tipi 150, “A350-900” tipi 10 adet yolcu uçağı teslim edilecek.

Anlaşmalar, Macron’un ziyaretinde hazır bulunan iş heyetinde yer alan Airbus CEO’su Guillaume Faury tarafından açıklandı.

Faury, “Üretimi genişletmek bizim için büyük önem taşıyor. Çin pazarı istikrarlı bir şekilde büyüyor. Hem yerel havayollarına hem de bölgedeki diğer müşterilere daha fazla ürün tedarik etme fırsatımız olacak” dedi. dedi.

Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus’ın hamlesi, Amerikan rakibi Boeing’in Washington’un Pekin ile ilişkilerinde artan gerilimden etkilendiği bir dönemde şirkete Çin pazarında rekabet avantajı sağlamalı.

Airbus’ın Tiancin’de “Asya Nihai Montaj Hattı” (FALA) olarak adlandırdığı üretim tesisi, 2008 yılında faaliyete geçti. A320 dar gövdeli ve orta menzilli yolcu uçağı ailesine ek olarak, fabrika aynı zamanda A350 yolcu uçağını da üretiyor. geniş gövde.

Çin’in “üç büyük” devlete ait havayolları AirChina, China Southern ve China Eastern, geçen yıl Airbus’tan toplam 292 uçak satın alma taahhüdünde bulundu. Macron’un ziyareti sırasında varılan mutabakat, bu alandaki bazı siparişleri içeriyor.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.