Çin imalat sanayisi kasımda daralmaya devam etti – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Ekonomi ve finans haberleri servisi Caixin’in Çin Genel İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ekimde önceki aya gore 0,2 puan artışla 49,4’e çıktı.

Endeks, geçen aya gore artış kaydetse de gelişme eşiğinin altında kalmış olarak, daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Piyasa araştırma şirketi IHS Markit’in imalat sektöründeki işletmelere gönderilmiş olduğu anketlerle hazırlanan endeks, ağustosta 49,5, eylülde 48,1 ve ekimde 49,2 ile gelişme eşiğinin altında kalmıştı.

Büyümenin öncü göstergesi sayılan endekste, 50’nin üstündeki değerler ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki değerler ise azalışa işaret ediyor.

Sonbahardaki Covid-19 salgınları ve karantina tedbirleri hem üretime hem de tüketime darbe vururken, işletmeler hammadde ve üretim maliyetlerinin arttığını, satın alma, stoklar ve istihdamda gerileme bulunduğunu bildirdi.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun açıklamış olduğu resmi imalat endüstri PMI endeksi de önceki aya gore 1,2 puan azalarak 48’e gerilemişti.

SALGIN TEDBİRLERİ EKONOMİK BEKLENTİLERİ DÜŞÜRÜYOR

Omicron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda olay sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın tedbirlerinin son çeyrekte değişeceğine dair işaret görülmemesi, ekonomik beklentileri ve itimatı negatif etkiliyor.

Öncü göstergeler, ekonomik toparlanmanın dalgalı seyrettiğini gösterirken, hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü gelişme hedefine ulaşıp ulaşamayacağı belirsiz görünüyor.

Gelişme oranı ilk üç çeyrekte yüzde 3’te kalmıştı. Çin, Covid-19’a karşı, vakaları ortaya çıkmış olduğu yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır olay” stratejisini uyguluyor.

Strateji, karantina, gezi kısıtlamaları, toplu testler, imalat, tecim ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması şeklinde katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, yaşamın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom