Çin ekonomisinin beşte biri karantinada

0

Çin’de artan Covid-19 vakaları sebebiyle kısmi karantina uygulanan bölgeler, gayrisafi yurtiçi hasılanın ortalama yüzde 21,1’ini oluşturuyor. Japon yatırım bankası Nomura’nın raporuna gore, bu oranın birkaç hafta içinde yüzde 30’a çıkması umut ediliyor.

Japon yatırım bankası Nomura, Çin’in gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) ortalama beşte birini oluşturan yerleşimlerin Covid-19 sebebiyle karantinada bulunduğunu bildirdi.
Şirket, yatırımcılarına gönderilmiş olduğu Çin’e ilişkin haftalık raporda, artan Covid-19 vakalarının ve hükümetin “sıfır olay” stratejisindeki ısrarının, senenin son çeyreğinde ekonomik etkinliği ve büyümeyi negatif etkileyeceğini, tekrardan açılmanın ise uzun ve maliyetli bir süreç olacağını belirtti.
Covid-19 salgınları sebebiyle kısmi karantina uygulanan bölgelerin GSYH’nin ortalama yüzde 21,1’ini oluşturduğuna dikkat çekilen raporda, birkaç hafta içinde bu oranın yüzde 30’a çıkmasının beklendiği kaydedildi.
Raporda tedbirlerin son çeyrekte gelişme ivmesini düşüreceğine dikkat çekilerek, “Mahalli yöneticilerin virüsün yayılmasını önlemek için toplu testler ve kısmi kapanma tedbirlerine sıkça başvurması sebebiyle hareketliliğin ve iş göstergelerinin halihazırda büyük seviyede kötüleştiği görülüyor. Daralma işaretçileri, bu çeyrekte, Şanghay ve öteki şehirlerde tam kapanmaya gidilen ikinci çeyrekten daha fena.” denildi.
Şirket gelişme tahminlerini 4’üncü çeyrek için yüzde 2,8’den 2,4’e, bu yıl için 2,9’dan 2,8’e, gelecek yıl için ise yüzde 4,3’ten yüzde 4’e düşürdü.
Raporda, “Tekrardan açılma uzun ve maliyetli bir süreç olacak benzer biçimde görünüyor.” değerlendirmesi yapılmış oldu.
Çin ekonomisi, ilk çeyrekte yüzde 4,8, ikinci çeyrekte yüzde 0,4, üçüncü çeyrekte ise yüzde 3,9 gelişme kaydetmişti.
Bahar aylarında başta ülkenin en büyük kenti Şanghay olmak suretiyle büyük nüfusu barındıran, eleştiri endüstri ve iş kollarına ev sahipliği meydana getiren şehirlerdeki Covid-19 engellemelerinin iktisat üstündeki tesiri belirgin şekilde hissedilmişti.
Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, Covid-19 salgınının ilk aylarından bu yana en düşük seviyelere gerilemişti.
Omicron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yayılmasıyla sonbaharda ülkede olay sayısı artarken, ekonomik faaliyetleri sekteye uğratan salgın tedbirlerinin son çeyrekte değişeceğine dair işaret görülmemesi, ekonomik beklentileri ve itimatı negatif etkiliyor.
Çin ekonomisi 2022’nin ilk üç çeyreğinde yüzde 3 gelişme kaydederken, hükümetin bu yıl için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü gelişme hedefine yetişmesi zor görünüyor.
Çin, Covid-19 salgınına karşı vakaları ortaya çıkmış olduğu yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır olay” stratejisini uyguluyor.
Strateji, karantina, gezi kısıtlamaları, toplu testler, imalat, tecim ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması yada kapalı dönem sürdürülmesi benzer biçimde katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, yaşamın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.