Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 7 Aralık 2022 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

(*7*)

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının peşinden 1.063 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün altının ons fiyatındaki yükselişe paralel yüzde 0,2 kıymet kazanan altının gram fiyatı, günü 1.061 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının peşinden yüzde 0,2 artışla 1.063 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.745 lira, Cumhuriyet altını da 7.075 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı dün meydana gelen yüzde 0,3’lük yükselişin peşinden yüzde 0,15 artışla 1.775 dolardan işlem görüyor.

FED’İN 50 BAZ PUAN ARTIŞA GİTMESİ BEKLENİYOR

Analistler, ABD’de dün açıklanan veriler sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarına beklenenden daha uzun süre devam edebileceğine yönelik endişelerin altının ons fiyatını baskıladığını bildirdi.

ABD’de resesyon fiyatlamaları kuvvetli kalmaya devam ederken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek haftaki toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımına gideceğine yüzde 77 ile daha yüksek olasılık veriliyor.

Bugün Avro Bölgesi’nde gelişme verilerinin ve Türkiye’de gömü nakit dengesinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.750 doların destek, 1.790 doların direnç konumunda bulunduğunu söylemiş oldu.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en ufak üyesidir. Halk içinde ufak altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına gore kıymet kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm genişliğinde ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki özgü altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak vasıflandırılan çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının özgü altın içinde ne olduğu kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.