Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 22 Kasım 2022 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının arkasından 1.044 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel yüzde 0,55 kıymet kaybeden altının gram fiyatı, günü 1.041 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının arkasından yüzde 0,2 artışla 1.043 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.722 lira, Cumhuriyet altını da 7.085 satılıyor.

Altının ons fiyatı  yüzde 0,14 artışla 1.742 dolardan işlem görüyor.

RESESYON ENDİŞELERİ EMTİA FİYATLARINI BASKILIYOR

Analistler, artan resesyon endişelerinin emtia fiyatlarını baskılamaya devam ettiğini bildirdi.

Resesyon endişeleri ve yüksek enflasyon ikileminin para politikalarına yönelik belirsizliklere niçin bulunduğunu aktaran analistler, bu kapsamda yarın yayımlanacak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanaklarının yatırımcıların odağında bulunduğunu kaydetti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında yüzde 81 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 19 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Analistler, bugün Euro Bölgesi’nde ödemeler dengesi ve tüketici itimat endeksi ile ABD’de Ricmond Fed endüstri endeksinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.725 doların destek, 1.775 doların direnç konumunda bulunduğunu söylemiş oldu.

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en minik üyesidir. Halk içinde minik altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına gore kıymet kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm genişliğinde ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki özgü altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak vasıflandırılan çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının özgü altın içinde ne olduğu kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.