Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 12 Ocak 2023 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altın fiyatları enflasyonun yavaşlaması ve Fed’in faiz artışlarında sona yaklaşıldığına yönelik beklentilerle yükseliş trendini sürdürüyor.

Internasyonal piyasalarda altının ons fiyatı ABD enflasyon verisinin peşinden 1901 dolara yükselerek mayıs ayından beri en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Veri öncesi altının onsu 1888 dolar seviyesinde seyrediyordu.

ABD’de senelik enflasyon 2022’de yüzde 7,1’den yüzde 6,5’e geriledi. Aylık bazda yüzde 0,1 düşüş oldu.

GRAM ALTINDA REKOR

İç piyasada gram altın 1148 lirayla üstün derece elde etti. Çeyrek altın 1894, cumhuriyet altını 7 bin 795 liradan satılıyor.

ABD’de geçen hafta açıklanan iş gücü verilerinin alt kalemleri enflasyonist baskıların güç kaybetmeye başladığını gösterirken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in şubatta 25 baz puanlık faiz artışı ihtimali yüzde 77 seviyesinde bulunuyor.

Mart’taki görüşmede da 25 baz puanlık faiz artışına gidileceğine yönelik beklentiler öne çıksa da, bugün açıklanacak verilerin peşinden söz mevzusu fiyatlamalardaki değişimler de piyasaların yönü üstünde etkili olacak.

Analistler, Fed’in şubat toplantısıyla beraber 8. kez faiz artırmış olacağını kaydederek, piyasalarda yavaşlayan enflasyonla beraber Fed’in faiz artışlarına ara verebileceğine yönelik beklentilerin güç kazanmasının ihtimaller içinde bulunduğunu dile getirdi.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en ufak üyesidir. Halk içinde ufak altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına bakılırsa kıymet kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm genişliğinde ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki özgü altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak vasıflandırılan çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının özgü altın içinde ne olduğu kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.