Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 12 Aralık 2022 güncel altın kuru fiyatları – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Çeyrek altın fiyatlarında son durum…

Altının gram fiyatı, haftaya düşüşle başlamasının arkasından 1.073 lira seviyesinde işlem görüyor.

Cuma günü ons fiyatındaki yükselişe paralel yüzde 0,38 kıymet kazanan altının gram fiyatı, günü 1.076 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni haftaya düşüşle başlamasının arkasından yüzde 0,3 kıymet kaybıyla 1.073 liradan işlem görüyor. Çeyrek altın 1.760 lira, Cumhuriyet altını da 7.150 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı haftaya düşüşle başlamasının arkasından, yüzde 0,4 kıymet kaybıyla 1.790 dolardan işlem görüyor.

Analistler, bu hafta açıklanacak merkez bankalarının faiz kararları ve yoğun veri gündemi öncesi yatırımcıların davranışlarında ölçülü hareket ettiğini belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu hafta gerçekleştireceği toplantısında yüzde 75 ihtimalle siyaset faizini 50 baz puan çoğaltması umut ediliyor.

Bugün veri gündeminin sakin bulunduğunu ifade eden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.770 doların destek, 1.830 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

ANLIK ÇEYREK ALTIN FİYATLARI

ÇEYREK ALTIN

Çeyrek altın ziynet takı grubunun en ufak üyesidir. Halk içinde ufak altın olarak adlandırılmaktadır.

ÇEYREK ALTIN KAÇ GRAMDIR?

Altınlar ağırlıklarına bakılırsa kıymet kazanırlar. Çeyrek altın 18 mm genişliğinde ve 22 ayardır. Çeyrek altın 1,75 gram ağırlığındadır. Bir çeyrek altındaki özgü altın ağırlığı ise 1,635 gram olarak hesaplanmıştır.

KULPLU ÇEYREK ALTINLAR DAHA MI PAHALIDIR?

Çeyrek altın gerek takı, gerek ziynet eşyası, gerek yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Hediyelik olarak vasıflandırılan çeyrek altınlar kulplu olur. Yatırım amaçlı tercih edilen çeyrek altınlar ise kulpsuz olmaktadır. Çeyrek altının özgü altın içinde ne olduğu kulplarında yer almaz. Çeyrek altındaki kulplar altın değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.