Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (4 Ocak 2023 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent petrolün varili, internasyonal piyasalarda 81,81 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,66 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,1 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa bakılırsa yüzde 0,35 azalarak 81,81 dolar oldu.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,59 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, piyasalarda zemin kazanan zayıf talep endişeleri etkili oldu.

Dünya ekonomilerinde resesyon beklentileri, Çin’de artan Covid-19 olay sayıları ve ABD dolarının tekrardan güç kazanması talep endişelerine yol açarak tutarları aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor.

Internasyonal Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, pazar günü yapmış olduğu açıklamada, dünya ekonomisinin büyük kısmı için 2023’ün zor bir yıl olacağı uyarısında bulunmuş oldu. Georgieva, buna niçin olarak ABD, Avrupa Birliği ve Çin benzer biçimde 3 büyük ekonomideki yavaşlamayı gösterdi.

Çin’de Covid-19 politikasındaki ani yön değişikliğiyle 2022 sonunda katı denetim tedbirlerinin gevşetilmeye başlanmasının arkasından 1,4 milyar sözü geçen ülkede salgın giderek yayılıyor.

Şanghay Ruycin Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve kentin Kovid-19 Danışma Kurulu üyesi Çın Arcın, Komünist Partinin gösterim organı “People’s Daily” gazetesine yapmış olduğu açıklamada, son bir ayda şehirde bahar aylarında Omicron vakalarının tetiklediği salgından 20-30 kat fazla enfeksiyon görüldüğünün tahmin edildiğini belirtti.

Şanghay’ın güneyindeki Cıciang eyaletinde ise Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi, günlük olay sayısının 1 milyona ulaştığını ve artışın devam ederek bu ay sonunda tepe noktasına ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

ABD dolarının öteki para birimleri karşısında kıymetini ölçen endeksteki artış da dolara endeksli petrolü öteki para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor. Bu durum alımların azalmasına niçin olarak petrol fiyatlarındaki düşüşü destekliyor.

Dün yüzde 1’e yakın kıymet kazanan dolar endeksi yeni günde 104,3 seviyesinde yatay seyrediyor.

Öte taraftan, Rusya’nın, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasına katılan ülkelere petrol ve petrol ürünü satışını yasaklaması ise piyasalarda küresel arz daralması endişelerini besleyerek fiyatların düşüşünü sınırlayan başlıca unsurlar içinde içeriyor.

Brent petrolde teknik olarak 81,92 ile 82,44 dolar aralığının direnç, 81,40 ile 80,88 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü doğrusu tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha fazlaca talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Ölçüt kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde işlem görmektedir. WTI Orta ABD’dan, Brent petrolü Şimal Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere bakılırsa; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.