Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (28 Mart 2023 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent yağı Kaç dolar?

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 77,56 dolardan işlem görüyor.

Dün 78 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 77,76 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı bugün 09:58 kapanışına göre %0,26 düşüşle 77,56 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda West Texas ham petrolü (WTI) varil başına 72.83 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatları, küresel ekonomik büyümeye ilişkin endişeler ve petrol talebine ilişkin belirsizlikler nedeniyle karışık seyrediyor.

Dünya Bankası, küresel ekonominin ortalama potansiyel büyümesinin 2022 ile 2030 arasında yıllık %2,2 ile 30 yılın en düşük seviyesine düşmesinin beklendiğini bildirdi.

Dünya Bankası baş ekonomisti ve kalkınma ekonomisinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Indermit Gill, rapor hakkında şu yorumu yaptı: “Küresel ekonomi kayıp 10 yılı yaşama yolunda.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’deki bankacılık krizini başlatan Silicon Valley Bank’ın First Citizens Bank’ın kredi ve mevduat satın alması, krizin en kötüsünün geride kalmış olabileceğine dair beklentileri güçlendirdi.

Ancak, ülke bankacılık sektörü üzerindeki baskının resesyona yol açabileceği endişeleri fiyatları etkilemeye devam ederken, ABD Merkez Bankası’nın para politikasına ilişkin belirsizlikler sürüyor.

Öte yandan, Çin’de talebin canlanacağına dair beklentiler fiyatları destekliyor. Çin Ulusal Petrol Şirketi, ülkedeki görünür petrol talebinin bu yıl %5.1 artarak 756 milyon tona çıkabileceğini bildirdi.

Teknik olarak Brent petrolün 77,75-78,03 dolar aralığının direnç, 77,47-77,19 dolar aralığının ise destek olarak görülebileceği belirtiliyor.

20-24 Mart emtia piyasaları tablosu

BRENT YAKIT NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. Londra Brent veya Brent Karışımı olarak da bilinir. Shell ihraç eden şirket tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan %0,37 kükürt içerir, bu da Brent Petrol’ü işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağ” sınıfında yapar.

Ham petrolü işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü benzin veya dizel yani tatlı yağ üretmesi daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan yağ tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve motorin üretimi için uygundur. Ayrıca, açık denizde sevk edildiğinden uzak bölgelere deniz yoluyla doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. En ucuz ve en hızlı üretim daha çok rağbet görüyor. Denizden çıkarılan petrolün fiyatı ile karadan çıkarılan petrolün fiyatı arasında da fark vardır.

Brent petrolün fiyatı ne kadar oldu?  (28 Mart 2023 petrol fiyatları) - 2
Kriter olarak kabul edilen ham petrol türleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika’dan çıkarılan petrole, Kuzey Denizi’nden Brent petrolüne ve Orta Doğu’dan Umman petrolüne verilen addır.

KAÇ LİTRE BRENT PETROL BİR VARİL YAPAR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşittir.

Bir varil ham petrolden 19,6 galon benzin, 10 galon mazot ve ısınma yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır fuel-oil, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilir.

Tüm sürüler aynı değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRAR EDİYOR MU? / VİDEO HABERLERİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.