Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (27 Şubat 2023 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent yağı Kaç dolar?

Brent petrol uluslararası piyasalarda varili 82,30 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 83,39 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 82,82 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 0,63 düşüşle 82,30 dolardan işlem görüyor. West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 75,87 dolardan işlem gördü.

Taleple ilgili artan endişeler fiyatların düşmesinde etkili oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) nihai faiz oranını beklenenden yüksek belirleyerek petrol talebini olumsuz etkileyebileceği endişeleri fiyatları aşağı çekmeye devam ediyor.

Dünya genelinde enflasyonist baskının yeniden canlanması risk iştahını olumsuz etkiliyor. Geçen hafta Cuma günü açıklanan ve Fed tarafından enflasyon göstergesi olarak kabul edilen kişisel tüketim harcamaları manşet fiyat endeksi aylık %0,6 ve yıllık %4,7 artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Söz konusu verilerden sonra Fed’in para piyasası fiyatlarında 75 baz puan faiz artırımına gideceği kesin olarak görülüyor.

Doları diğer para birimleri karşısında destekleyen bu gelişmelerle dolar endeksi yaklaşık 2 ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Bu, dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor ve daha az alıma neden olarak daha düşük petrol fiyatlarını destekliyor.

Öte yandan, Rusya’nın petrol üretimini kısacağına ilişkin beklentiler arz kaygılarına yol açarak fiyatlardaki düşüşü sınırlıyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, 13 Şubat’ta Mart ayında petrol üretimini günde 500.000 varil azaltacağını duyurdu.

Ancak, Rusya’nın Mart ayında Batı limanlarından petrol ihracatını Şubat ayına göre %25’e kadar azaltmayı planladığı haberlerinin ardından uzmanlar, piyasaların günde 500.000 varil arz kesintisinden daha derin bir kesinti ile karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor.

Teknik olarak Brent petrolün 82,47-82,87 dolar aralığını direnç, 82,07-81,67 dolar aralığını destek bölgesi olarak takip edebileceği belirtiliyor.

BRENT YAKIT NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. Londra Brent veya Brent Karışımı olarak da bilinir. Shell ihraç eden şirket tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan %0,37 kükürt içerir, bu da Brent Petrol’ü işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağ” sınıfında yapar.

Ham petrolü işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü benzin veya dizel yani tatlı yağ üretmesi daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan yağ tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve motorin üretimi için uygundur. Ayrıca, açık denizde sevk edildiğinden uzak bölgelere deniz yoluyla doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. En ucuz ve en hızlı üretim daha çok rağbet görüyor. Denizden çıkarılan petrolün fiyatı ile karadan çıkarılan petrolün fiyatı arasında da fark vardır.

Kriter olarak kabul edilen ham petrol türleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika’dan çıkarılan petrole, Kuzey Denizi’nden Brent petrolüne ve Orta Doğu’dan Umman petrolüne verilen addır.

KAÇ LİTRE BRENT PETROL BİR VARİL YAPAR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşittir.

Bir varil ham petrolden 19,6 galon benzin, 10 galon mazot ve ısınma yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır fuel-oil, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilir.

Tüm sürüler aynı değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRAR EDİYOR MU? / VİDEO HABERLERİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom