Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? ( 23 Ocak 2023 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent petrolün varili, internasyonal piyasalarda 87,60 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 87,79 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 87,63 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 81,61 dolardan alıcı buldu.

Petrol tutarları, Çin’de ekonomik toparlanmanın hızı ve ABD’de ihtimaller içinde bir resesyona ilişkin belirsizliklerin etkisiyle düştü.

Asya piyasalarında yedi gün sürecek “Ay Yeni Yılı” tatilinin petrol talebini negatif etkileyeceği endişeleri ve Covid-19 vakalarının artmaya devam etmesi fiyatlar üstündeki baskıyı artırıyor.

Piyasalar, bu hafta ABD’den gelecek gelişme verilerine odaklandı. Geçen senenin dördüncü çeyreğine ilişkin verilerin dünyanın en büyük ekonomisinde resesyona dair belirsizliklere ışık tutması planlanıyor. Söz mevzusu dönemde, faiz oranlarındaki süratli artışın etkisiyle ekonomik büyümenin bundan önceki çeyreğe nazaran yavaşladığı tahmin ediliyor.

Çin’de, Covid-19 engellemelerinin kaldırılması ve internasyonal seyahate yeniden izin verilmesiyle ekonomide toparlanma planlanıyor. ABD’de olası resesyonun Çin’den gelecek talep artışını bastıracağı endişeleri fiyatlar üstünde baskı kurmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 87,57 ile 87,73 dolar aralığının direnç, 87,41 ile 87,25 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü kısaca tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha oldukca talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Ölçek kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde işlem görmektedir. WTI Orta ABD’dan, Brent petrolü Şimal Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? ( 23 Ocak 2023 petrol fiyatları) - 2
BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere nazaran; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.