Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (20 Ocak 2023 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent petrol kaç dolar? 

Brent petrolün varili, internasyonal piyasalarda 86,44 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,85 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,16 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.25 itibarıyla kapanışa bakılırsa yüzde 0,32 artarak 86,44 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 80,92 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Kovid-19 tedbirlerinin kaldırıldığı Çin’de ekonomik aktivitenin ve petrol talebinin artacağına dair iyimserlik etkili oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Internasyonal Enerji Ajansı bu hafta yayımladıkları petrol piyasası raporlarında, Çin’deki ekonomik toparlanmayla beraber küresel petrol talebinin 2023’te üstün dereceli seviyeye ulaşacağını öngördü.

Salı günü İsviçre’nin Davos nahiyesinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Çin’in ekonomiden görevli Başbakan Yardımcısı Liu Hı da Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının arkasından ülkede yaşamın ve üretimin olağan seyrine döndüğünü vurgulayarak, Çin ekonomisi için iyimser bir tablo çizmişti.

Açıklanan verilere bakılırsa, ülkede endüstri üretimi de aralıkta senelik yüzde 1,3 artarak beklentileri aşarken, aynı dönemde perakende satışlar yüzde 1,8 ile tahminlerden daha azca düşüş göstermişti.

Öte taraftan, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki artış ise talebin yavaş seyrettiği algısı yaratarak tutarları baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta ortalama 8,4 milyon varil arttığını deklare etti. Piyasa beklentisi stokların ortalama 1 milyon 750 bin varil azalacağı yönündeydi.

Söz mevzusu dönemde, ABD’nin benzin stokları da 3 milyon 500 bin varil artış gösterdi.

Ek olarak, ABD’de iyileşen enflasyon beklentilerine rağmen makroekonomik verilerin gelişme tarafında zayıf sinyaller vermesi piyasalarda endişelere niçin oluyor.

ABD Merkez Bankası yetkililerinin “şahin” açıklamaları da faizlerin nihai seviyesi ve sıkılaşmanın ne kadar devam edeceğine dair belirsizliklerin gündemde kalmasını sağlıyor.

Bu durum petrol tutarları üstünde baskılayıcı unsur olmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 86,58 ile 86,96 dolar aralığının direnç, 86,20 ile 85,82 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü doğrusu tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha fazlaca talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Ölçüt kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde işlem görmektedir. WTI Orta ABD’dan, Brent petrolü Şimal Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (20 Ocak 2023 petrol fiyatları) - 2
BRENT PETROLÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere bakılırsa; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom