Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (20 Nisan 2023 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent yağı Kaç dolar?

Brent petrol uluslararası piyasalarda varili 82,35 dolardan işlem görüyor.

Dün 84,83 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 83,12 dolardan kapattı. Saat 09:20 itibarıyla Brent petrolün varil fiyatı kapanışa göre %0,92 düşüşle 82,35$ seviyesinden işlem görüyor. Aynı dakikalarda West Texas ham petrolü (WTI) varil başına 78.47 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, faiz oranlarında artış beklentisiyle doların güçlenmesi ve ABD ve Çin’den gelen son ekonomik verilerin talepte canlanma beklentilerini karşılamaması etkili oldu.

ABD Merkez Bankası’nın “Bej Kitap Raporu”, ülkedeki genel ekonomik aktivitenin son haftalarda “çok az” değiştiğini, büyüme beklentilerinin ise büyük ölçüde aynı kaldığını ortaya koydu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması, dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek daha az alım ve daha düşük fiyatlara neden oldu.

Çin’de gayri safi yurt içi hasılanın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine rağmen, sanayi üretimi ve sabit kıymet yatırımlarının beklentilerin altında gerçekleşmesi, talep görünümüne ilişkin korkuları körüklerken, fiyatların gerilemesine neden oldu.

Öte yandan, ABD ticari ham petrol stoklarındaki düşüş, ülkede talebin yüksek olduğu algısını yaratarak fiyatlardaki aşağı yönlü hareketi sınırlıyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 4,6 milyon varil düşüşle 466 milyon varile düştüğünü söyledi. Piyasa beklentisi stokların 2.464 milyon varil azalacağı yönündeydi.

Ticari ham stoklara dahil edilmeyen stratejik ham stoklar ise 1,6 milyon varil azalarak 368 milyon varile geriledi.

Teknik olarak Brent petrolün 84,36-85,94 dolar aralığının direnç, 81,67-80,56 dolar aralığının ise destek olarak görülebileceği belirtiliyor.

BRENT YAKIT NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. Londra Brent veya Brent Karışımı olarak da bilinir. Shell ihraç eden şirket tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan %0,37 kükürt içerir, bu da Brent Petrol’ü işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağ” sınıfında yapar.

Ham petrolü işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü benzin veya dizel yani tatlı yağ üretmesi daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan yağ tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve motorin üretimi için uygundur. Ayrıca, açık denizde sevk edildiğinden uzak bölgelere deniz yoluyla doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. En ucuz ve en hızlı üretim daha çok rağbet görüyor. Denizden çıkarılan petrolün fiyatı ile karadan çıkarılan petrolün fiyatı arasında da fark vardır.

Kriter olarak kabul edilen ham petrol türleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika’dan çıkarılan petrole, Kuzey Denizi’nden Brent petrolüne ve Orta Doğu’dan Umman petrolüne verilen addır.

KAÇ LİTRE BRENT PETROL BİR VARİL YAPAR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşittir.

Bir varil ham petrolden 19,6 galon benzin, 10 galon mazot ve ısınma yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır fuel-oil, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilir.

Tüm sürüler aynı değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRAR EDİYOR MU? / VİDEO HABERLERİ

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.