Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (17 Ocak 2023 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent petrolün varili, internasyonal piyasalarda 84,81 dolardan işlem görüyor.

Dün 85,59 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,46 dolar seviyesinde tamamladı.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 79,71 dolardan alıcı buldu.

Petrol tutarları, küresel iktisat ve talep görünümüne ilişkin belirsizlikler sebebiyle karışık seyrediyor.

Bugün açıklanan verilere gore, Çin ekonomisi 2022’de yüzde 3 ile 1976’dan bu yana en düşük ikinci senelik büyümeyi kaydetti ve ortalama yüzde 5,5 düzeyindeki hükümet hedefinin altında kaldı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ülkede endüstri üretimi ise aralıkta senelik yüzde 1,3 artarak beklentileri aşarken, aynı dönemde perakende satışlar yüzde 1,8 ile tahminlerden daha azca düşüş gösterdi.

Zayıf gelişme verilerine rağmen perakende satışlar ve endüstri üretimi verilerinin beklenenden iyi gelmesi ve ülkede Covid-19 engellemelerinin kaldırılması ekonomik görünüme dair karışık tablonun sürmesine niçin oldu.

Piyasaların odağında Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün bugün açıklanacak aylık petrol piyasası raporu yer ediniyor. Yatırımcılar, küresel ekonomiye ilişkin son gelişmelerin peşinden grubun petrol talebine ilişkin beklentilerinin iyi mi şekilleneceğini merak ediyor.

Internasyonal Enerji Ajansının petrol piyasasına ilişkin verileri ise yarın yayımlanacak.

Brent petrolde teknik olarak 84,95 ile 85,73 dolar aralığının direnç, 84,17 ile 83,39 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü doğrusu tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha oldukça talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Ölçek kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde işlem görmektedir. WTI Orta ABD’dan, Brent petrolü Şimal Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere gore; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.