Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (15 Aralık 2022 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent petrolün varili, internasyonal piyasalarda 82,12 dolardan işlem görüyor.

Dün 83,15 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 82,70 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa bakılırsa yüzde 0,70 azalarak 82,12 dolar oldu.

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,63 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, küresel merkez bankalarının daha çok faiz artırımına gitme olasılığının talep endişelerini tetiklemesi etkili oldu.

ABD’DE TİCARİ HAM PETROL STOKLARI ARTTI

ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC), dün senenin son toplantısında siyaset faizini 50 baz puan artırarak 15 senenin en yüksek seviyesi olan yüzde 4,25-4,50 aralığına yükseltti. Fed’in dün meydana gelen faiz kararının arkasından gözler bugün Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının toplantılarından çıkacak kararlara çevrildi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed’in siyaset faizini 50 baz puan artırmasının arkasından düzenlemiş olduğu basın toplantısında, enflasyonda gerilemeye ilişkin daha net kanıtlar görülmesi icap ettiğini açıkladı.

Fed’in sonucu ve açıklamaları, doların değerinin artacağına ve petrol talebini negatif etkileyeceğine yönelik beklentileri yükseltti.

ABD’nin ticari ham petrol ve benzin stoklarında yaşanmış olan artışlar da talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak tutarları baskılayan bir unsur oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta ortalama 10 milyon 200 bin varil artarak 424 milyon 100 bin varile yükseldiğini deklare etti. Piyasa beklentisi stokların 3 milyon 913 bin varil azalacağı yönündeydi.

Söz mevzusu dönemde, ABD’nin benzin stokları ise 4 milyon 500 bin varil arttı ve 223 milyon 600 bin varil olarak kaydedildi.

Öte taraftan, Kanadalı TC Energy Corp, Kanada’dan ABD’ye günlük 600 bin varilden fazla petrol taşıyan Keystone boru hattının bir bölümündeki faaliyetlerin tekrardan başlayacağını deklare etti. Boru hattında 14 bin varilden daha çok oranda bir petrol sızıntısı yaşanması, tüm boru hattının bir haftadır kapanmasına niçin olmuştu.

Brent petrolde teknik olarak 82,26 ile 82,35 dolar aralığının direnç, 82,04 ile 81,91 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü doğrusu tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha fazlaca talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Ölçüt kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde işlem görmektedir. WTI Orta ABD’dan, Brent petrolü Şimal Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere bakılırsa; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.