Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (12 Aralık 2022 petrol fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Brent petrol kaç dolar? 

Brent petrolün varili, internasyonal piyasalarda 76,66 dolardan işlem görüyor.

Cuma günü 77,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 76,10 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün kapanışa gore yüzde 0,74 artarak 76,66 dolar oldu. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 71,77 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Keystone boru hattındaki petrol arzına ilişkin belirsizlik etkili oldu.

Kanada’dan ABD’ye günlük 600 bin varilden fazla petrol taşıyan Keystone boru hattı perşembe günü sızıntı sebebiyle durdurulmuştu.

Hattın işletmecisi TC Energy, sızıntı yerinin tespit edildiğini bildirirken, boru hattında petrol akışının tekrardan ne vakit faaliyete geçeceğine dair herhangi bir vakit çizelgesi paylaşmadı. Bu durum piyasalarda arz endişelerine yol açarak tutarları yukarı yönlü destekledi.

Bu hafta açıklanacak merkez bankası faiz kararları ve yoğun veri gündemi öncesi piyasalarda oluşan belirsizlik de fiyatlar üstünde etkili oluyor.

ABD’de geçen hafta açıklanan Üretici Fiyat Endeksi’nin beklentilerin üstünde gelmesi enflasyonist endişeleri artırırken, küresel hizmet sektörü ve imalat endüstri Satınalma Yöneticileri Endekslerinin gerilemeye devam etmesi resesyon riskinin gündemde kalmasını sağlamış oldu. Bu durum küresel petrol talebine ilişkin belirsizliğe yol açarak fiyatlar üstünde aşağı yönlü baskı yapmaya devam ediyor.

Öte taraftan, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin “sıfır olay” politikasında yumuşama adımlarına devam ederken, salgının büyük bir hızla yayılma ihtimali bölgede belirsizliklerin artmasına sebep oldu. Uzmanlar, ülkede olay sayılarının hızla artmasıyla beraber ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin güçlendiğini belirterek, mevzuya ilişkin haber akışının fiyatlar üstünde etkili olabileceğini beyan etti.

Brent petrolde teknik olarak 76,76 ile 77,10 dolar aralığının direnç, 76,42 ile 76,08 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafınca “Brent Goose” adı verilmiş olup, muhteviyatında %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü şu demek oluyor ki tatlı dediğimiz petrolden benzin yada dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ek olarak denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha oldukça talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı içinde da fark vardır.

Ölçüt kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üstünde işlem görmektedir. WTI Orta ABD’dan, Brent petrolü Şimal Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın web sitesinde yer edinen verilere gore; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öteki türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.