Borsada yerli yatırımcı sayısı kasımda 502 bin arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) kasım ayına ilişkin verileri, yerli yatırımcının Borsa İstanbul’a ilgisinin kuvvetli şekilde sürdüğünü ortaya koydu.

MKK verilerinden derlenen bilgilere gore, kasımda yerli gerçek yatırımcı sayısı 502 bin 17 şahıs artarak 3 milyon 311 bin 492’ye çıktı. Aylık bazda kaydedilen yüzde 17,6’lık yükseliş, Nisan 2021’den bu yana en süratli değişime işaret etti.

Söz mevzusu dönemde yerli gerçek yatırımcının portföy kıymeti, yüzde 29 yükselişle 906 milyar liraya yükselmesine rağmen ekimdeki yüzde 30,7’lik artışın sınırı olan da olsa altında kaldı.

Yatırımcı sayısı kasımda geçen senenin aynı dönemine gore yüzde 39,7 artarken, yerli gerçek yatırımcıların portföy kıymeti senelik bazda yüzde 234,3 terfi etti. Yerli gerçek yatırımcıların portföy tutarındaki senelik artış, kayıtlardaki en kuvvetli yükselişe işaret etti.

Analistler, portföy tutarındaki üstün dereceli artışın Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin yılbaşından bu yana sergilediği performansla da yakından ilgili bulunduğunu söylemiş oldu.

1 MİLYON LİRA VE ÜZERİ PORTFÖY SAHİPLERİNİN PAYI YÜZDE 72,5

Getiri arayışının borsaya yönelişte mühim rol oynadığına işaret eden analistler, BIST 100 endeksindeki yükselişin yılbaşından bu yana yüzde 160’ı geride bıraktığını ve bu durumun yatırımcı sayısındaki artışta etkili bulunduğunu kaydetti.

Yerli gerçek yatırımcıların 906 milyar liralık portföy büyüklüğünün yüzde 74’ünü 1 milyon lira ve üstü portföye haiz olan kişiler oluştururken, bunu, yüzde 9 ile 500 bin ila 1 milyon lira portföy değerine haiz kişiler takip etti.

Söz mevzusu veriler aylık bazda değerlendirildiğinde, 1 milyon lira ve üstü portföy sahiplerinin toplam portföy kıymeti içindeki oranı ekimde yüzde 72,5 seviyesinde bulunuyordu.

Kasım verilerine gore, yerli gerçek yatırımcılar içinde 100 bin liraya kadar portföyü bulunan kişiler, bu kalemdeki portföy büyüklüğünün yüzde 4,6’sını oluşturdu.

MENKUL KIYMETLERİN TOPLAM DEĞERİ 6,7 TRİLYON LİRA

Borsa İstanbul’da bakiyeli yatırımcı sayısı 6 milyon 252 bin 782 kişiye ulaştı.

MKK’nin saklamış olduğu menkul kıymetlerin piyasa kıymeti kasımda 6,73 trilyon lira oldu. Söz mevzusu kıymetlerin yüzde 84’ünü 5,63 trilyon lira ile hisse senetleri oluştururken, hisse senetlerini, 650 milyar lira ile yatırım fonları ve 240 milyar lira ile Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) takip etti.

Hisse senetlerinin 2,39 trilyon lirası borsada işlem gören paylardan, 3,24 trilyon liralık kısmı da borsada işlem görmeyen paylardan oluştu.

Borsada işlem gören şirket sayısı 484’e ulaşırken, devam eden yerli yatırımcı ilgisiyle halka arzların kuvvetli şekilde sürmesi planlanıyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.