Borsada tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsadan haftalık kapanış rekoru kırdı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa gore 25,48 puan artarken, toplam işlem hacmi 117,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,03, tüm ortaklık endeksi yüzde 0,45 kıymet kazanmıştır. Sektör endeksleri içinde en fazla kazandıran yüzde 4,36 ile spor, en oldukça kaybettiren yüzde 2,66 ile kontakt oldu.

Analistler, gelişmiş ülke merkez bankalarının gelecek dönemde faiz artırımlarına devam edeceği sinyali vermesi ile resesyon endişelerinin güçlenmesi ve beklentilerin altında kalan makroekonomik verilerle küresel hisse piyasalarının negatif bir seyir izlediğini söylemiş oldu.

Yurt içi piyasaların ise pozitif ayrışmaya devam ettiğini vurgulayan analistler, dengelenme sürecinde artabilecek oynaklığa karşı dikkatli olunması icap ettiğini kaydetti.

Analistler, haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz sonucu ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararının piyasaların odak noktasında olacağını aktardı.

Haftaya veri gündeminde yurt içinde ekonomik itimat endeksi, internasyonal yatırım pozisyonu, yurt haricinde ise ABD ve İngiltere’de gelişme, Japonya’da enflasyon, Avro Bölgesinde tüketici itimat endeksinin öne çıkacağını dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 puanın destek, 5.250 ve 5.340 seviyelerinin direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.