Borsada şirketlerden 25 milyar liralık hisse geri alımı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Bilanço döneminin devam ettiğini vurgulayan analistler, borsanın özellikle bankalar için hala ucuz olduğunu ve doların zirvesi olan 275 puandan çok uzak olduğunu hatırlattı.

3 Şubat Cuma gününü 4.997’den kapatan Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi, Pazartesi ve Salı günlerini yüzde 10’un üzerinde düşüşle 4.505 puana geriledi. BIST 100 endeksi, alınan tedbirlerle 15 Şubat Çarşamba günü yeniden açılan borsada, deprem öncesi seviyesinin üzerinde 5.000-5.200 aralığında istikrar kazandı.

THY’DEN EN BÜYÜK SATIN ALMA PROGRAMI

SPK’nın pay geri alım programlarına ilişkin bürokratik sıkıntıları hafifletmesinin ardından şirketler peş peşe pay geri alım açıklamaları yaparken, açıklanan programların büyüklüğü 25 milyar lirayı aştı.

Hisse geri alım programlarının süresi 3 ay ile 3 yıl arasında değişmektedir.

Bu dönemde 81 havayolu bu fırsattan yararlanırken, en büyük hisse geri alım programı 9 milyar lira ile Türk Hava Yolları’ndan (THY) geldi.

THY’yi 3 milyar lira ile İş Bankası, 2 milyar lira ile Ereğli Demir Çelik ve 1,5 milyar lira ile Halkbank ve Aksa Akrilik izledi. Daha önce 750 milyon liralık hisse geri alım programı bulunan Halkbank, bu nedenle programın büyüklüğünü 2.25 milyar liraya çıkardı.

Vakıfbank ve Akbank da 1 milyar liralık hisse geri alım programı başlattıklarını açıkladı.

Açıklanan pay geri alım programlarından 1 milyar TL ve üzeri alımlar, toplam pay geri alım programlarının yaklaşık %70’ini oluştururken, 51 şirket 10 milyon TL ile 100 milyon TL arasında pay geri alım açıkladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom