Borsa yüzde 3,6 geriledi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa gore 189,69 puan azalırken, toplam işlem hacmi 158,9 milyar lira ile üstün dereceli seviyede gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,11, tüm ortaklık endeksi yüzde 3,67 kıymet yitirdi. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en oldukça kaybettiren yüzde 4,96 ile orman, kağıt, basım oldu.

5.302,14 puanla üstün dereceli seviyeyi gören BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla 5.060 puanın üstünde dengelendi.

Analistler, ABD’de beklentilerin altında kalan enflasyon verisinin peşinden hisse piyasalarında yaşanmış olan süratli yükselişin, yatırımcıların nihai faiz oranına dair daha çok netlik beklemesi ile yerini davranışlarında ölçülü bir seyre bıraktığını söylemiş oldu.

Bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararının yatırımcıların odağında bulunduğunu aktaran analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı değerlendirmeler ve Fed üyelerinin projeksiyonlarını içeren nihai faiz oranına ilişkin grafikten para politikalarının seyrine dair ipuçlarının aranacağını kaydetti.

Piyasalarda, ABD’de halihazırda yüzde 3,75-4,00 bandında bulunan federal fon oranının, 50 baz puan artırılmasına yüzde 80 ile daha yüksek olasılık veriliyor. Üyelerin bundan önceki projeksiyonlarında 2023 sonu için işaret etmiş olduğu yüzde 4,50-4,75 bandındaki faiz oranı seviyesinin de 50 baz puan yukarı güncellenmesi planlanıyor.

Analistler, yarın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz kararının piyasaların odağında bulunacağını aktardı.

ECB ve BoE’nin sıkılaşma hızını 50 baz puana indirebileceği fiyatlansa da her iki banka için 75 baz puanlık faiz artırımlarının masada kalmaya devam etmiş olduğu görülüyor.

Yarın veri gündeminde yurt içinde konut satışları ve bütçe dengesi, yurt haricinde ise ABD’de ve Çin’de endüstri üretimi, ABD’de perakende satışlar, Japonya’da dış tecim dengesinin öne çıkacağını dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 seviyesinin destek, 5.320 puanın direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.