Borsa İstanbul’dan yarınki açılış için önemli tedbirler – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsa İstanbul, piyasaların açılmasıyla birlikte piyasanın işleyiş esaslarında yapılacak değişiklikleri KAP’ta yayımladı.

Buna göre, hisse senedi piyasasında ve vadeli işlem ve opsiyon piyasasında pay ve endeks türev piyasalarında, emtia sertifikaları hariç, borsada açılış seansı olan tüm sermaye piyasası araçları ve VİOP’ta müzakere edilen tüm sözleşmeler emir iptaline, fiyat bozulmasına tabidir. açılış seansında miktar azaltımına izin verilmeyecektir.

Değişiklikler kapsamında VİOP’ta işlem gören tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin kapanış saati 5 dakika düşürülerek tam iş günlerinde 18.10’a, yarım iş günlerinde ise 12.40’a indirilerek VİOP ve Hisse Senedi seans bitiş saatlerinin uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyor. Pazar.

Geri alınan şirketlere ilişkin yeni bir endeks hesaplanacak ve borsa denetimi kapsamında halihazırda kullanılmakta olan yatırım araçlarına dayalı tüm önlemler kaldırılacaktır.

Ayrıca, hisse senedi piyasalarında ve VİOP’ta yer alan endeks türev sözleşmelerdeki iptale kadar geçerli (HRD) ve vadeli (TAR) bekleyen emirlerin Borsa tarafından iptal edileceğine ilişkin duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Pay Piyasasında emirlerin işlem oranı 15:1’den 5:1’e düşürüldü, Pay Piyasasında eşik fiyat 0,03 kuruştan 0,25 kuruşa, Pay Piyasasında, İptal Emirlerinde, Fiyat Bozulmasında ve Miktar Azaltma (İAK)” Tarife kalemlerinin yüzde 20 oranında artırılmasına ve VİOP’ta yüzde 20 oranında yüzbinde 1 (0 .00001) olarak uygulanan gönüllü emir iptali komisyon oranının 1,2’ye sabitlenmesine karar verildi. (0.000012) yüz binde.

NTV uygulamasını indir, gelişmelerden haberdar ol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.