Borsa İstanbul ne zaman, saat kaçta açılacak? Devre kesici neden uygulanır? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsa ne zaman açılacak ve kaç gün kapalı kalacak? Sorunuzun cevabı borsa yatırımı olan herkesin gündeminde. Deprem ve artan volatilite nedeniyle borsa 14 Şubat akşamına kadar kapalı kaldı. Peki Borsa İstanbul ne zaman ve saat kaçta açılacak? Devre kesici neden uygulanır?

İSTANBUL BORSA NE ZAMAN AÇILACAK?

Borsa İstanbul’dan yapılan son açıklamada, Borsamız Hisse Senedi Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasamızın pay senedi piyasaları ve hisse senedi endekslerine ilişkin türev ürünlerindeki faaliyetlerin durdurulmasına karar verildi. söylendi.

Buna göre; Borsa, 14 Şubat akşamına kadar 4 gün süreyle kapalı olacak ve 15 Şubat günü saat 09:40’ta işlem görmeye başlayacak.

DÖVİZ İŞLEMLERİNİ DURDURUN

Açılışta BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 23,24 puan ve %0,52 değer kaybederek 4.482,11 puana geriledi. Kayıpları artıran endeksteki düşüşün %5’e ulaşması üzerine saat 10:12’de geçiş uygulandı.

Saat 10.42’de başlayan işlem sonrası bu kez düşüş yüzde 7’yi aşarak endeks 4 bin 186 puana geriledi ve ikinci kez yön değiştirdi.

Ardından yargılamanın durdurulduğu açıklandı. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, “Borsa ve hisse senedi endeks türev piyasaları ile hisse senedi piyasası ve hisse senedi endeks türev piyasalarında vadeli işlem ve opsiyon piyasasının faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.” söylendi.

NEDEN DEVRE KESİCİ UYGULANIR?

Borsa İstanbul’un Endeks Bağlantılı Devre Kesici Sistemi, endeksin %5 ve %7’lik anlık değer kaybı ile tetiklenmekte ve panik işlemler nedeniyle yatırımcıların zararını en aza indirmek için kullanılmaktadır.​

Dün Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle düşük işlem hacminin yaşandığı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda BIST 100 endeksi günü yüzde 8,62’lik değer kaybıyla 4.505,34 puandan tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.