Borsa günü yükselişle tamamladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsa günü yükselişle tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa gore 38,20 puan artarken, toplam işlem hacmi 108,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,92 ve tüm ortaklık endeksi yüzde 1,34 kıymet kazanmıştır. Sektör endeksleri içinde en oldukça kazandıran yüzde 5,42 ile spor, en oldukça kaybettiren ise yüzde 1,88 ile inşaat oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), siyaset faizi olan yedi gün vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 9’da bıraktı.

TCMB duyurusunda, ”Senenin son çeyreğine dair göstergeler, zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümedeki yavaşlama eğiliminin iç talepteki görece kuvvetli seyirle telafi edildiğine işaret etmektedir. Uygulanan bütüncül politikaların desteğiyle enflasyonun seviyesinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlanmıştır. Fiyat istikrarı temel hedefimiz doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana kadar tüm araçlar kararlılıkla kullanılmaya devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Analistler, zayıf ekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin nihai faiz oranının yüzde 5’in üstünde olması gerektiğine dair “şahin” açıklamaları ile küresel piyasalarda enflasyon verileri sonrası oluşan iyimser havanın tersine döndüğünü, Borsa İstanbul’un ise pozitif ayrıştığını beyan etti.

Fed’in sıkılaşmaya ne kadar süre devam edeceğine ilişkin belirsizliklerin piyasalardaki oynaklığın temel sebebi bulunduğunu vurgulayan analistler, yarın Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Christine Lagarde’ın açıklamalarının izleneceğini söylemiş oldu.

Yarın veri gündeminde yurt içinin sakin olacağını, yurt haricinde ise Japonya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD’de 2. el konut satışlarının takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 seviyesinin direnç, 5.200 puanın destek konumunda bulunduğunu kaydetti.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom