Borsa günü rekorlarla tamamladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa nazaran 10,11 puan artarken, toplam işlem hacmi 124,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,39 kıymet kaybederken, tüm ortaklık endeksi yüzde 0,09 kıymet kazanmıştır.

Sektör endeksleri içinde en oldukça kazandıran yüzde 2,76 ile kimya, petrol, plastik, en oldukça gerileyen ise yüzde 2 ile madencilik oldu.

Analistler, merkez bankalarının sıkılaşma adımları ile güçlenen resesyon endişelerinin küresel hisse piyasalarını baskılamaya devam ettiğini belirterek, artan tahvil faizleri ve Noel tatili öncesi pozisyon kapatmak isteyen yatırımcı işlemlerinin etkisiyle oynaklığın sürebileceğini söylemiş oldu.

Yurt içi piyasaların pozitif ayrışmaya devam ettiğini aktaran analistler, yukarı yönlü eğilimin sürmesi beklense de artan kar realizasyonu olasılığı karşısında davranışlarında ölçülü olunması icap ettiğini altını çizdi.

Analistler, yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz sonucu, yurt haricinde ise ABD ve İngiltere’de açıklanacak gelişme verilerinin piyasaların odağında olacağını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 seviyesinin direnç, 5.350 puanın destek konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB’nin, siyaset faizini durağan(durgun) bırakmasını bekliyor.

AA Finans’ın, yarın gerçekleştirilecek TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Anket sonuçlarına nazaran, ekonomistlerin tamamı, siyaset faizinin yüzde 9’da durağan(durgun) bırakılmasını öngörüyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.