Borsa günü rekorlarla tamamladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa gore 62,89 puan artarken, toplam işlem hacmi 143,84 milyar lira üstün dereceli düzeyde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,22 ve tüm ortaklık endeksi yüzde 1,88 kıymet kazanmıştır. Sektör endeksleri içinde en fazlaca kazandıran yüzde 5,19 ile tecim, en fazlaca gerileyen ise yüzde 1,31 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), kasımda aylık yüzde 0,1 ve senelik yüzde 7,1 ile beklenenden azca arttı.

ABD’de enflasyonun beklentilerin altında kalmasının arkasından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin para politikasında yumuşamaya gideceği beklentisi küresel bazda risk iştahını artırırken, Türkiye’nin 5 senelik kredi risk primi (CDS) 9 Aralık 2021’den bu yana ilk kez 500 seviyesinin altına indi.

Analistler, ABD’de TÜFE verisinin altında kalmasının piyasalarda enflasyonda en kötüsünün geride kalmış olabileceğine dair umutları artırdığını beyan etti.

Yarın Fed faiz kararının piyasaların odağında bulunacağını belirten analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yarınki toplantısında yüzde 77 ihtimalle siyaset faizini 50 baz puan çoğaltması beklendiğini aktardı.

Yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt haricinde ise İngiltere’de enflasyon ile Avro Bölgesi’nde ve Japonya’da endüstri üretiminin öne çıkacağını ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.930 seviyesinin destek, 5.300 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.