BoE Para Politikası Kurulu Üyesi Dhingra yeni bir faiz artırımına karşı çıktı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

BoE’nin para politikası komitesi üyesi Dhingra, yeni bir faiz artışına karşı çıktı.

Londra merkezli bir düşünce kuruluşu olan Resolution Foundation’a konuşan Dhingra, son birkaç aydır yükselişte olan para politikası faiz oranının artık sabit tutulması gerektiğini ve faiz oranlarındaki herhangi bir artışın piyasalara zarar verebileceğini söyledi. ülke ekonomisi.

“BENZERSİZ BİR ŞOKA DAYANABİLİRİZ”

Artan enflasyonun çalışan gelirlerini etkilediğine dair çok az işaret olduğunu belirten Dhingra, “Hedef enflasyonun üzerinde bir buçuk yıl geçtikten sonra (faiz) artışı, finansman maliyetlerini artırarak ticaret için emsali olmayan bir şok yaratabilir.” o ifadeleri kullandı

Geçen ay İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini %3,5’ten %4’e yükseltme oylamasına karşı oy kullanan Dhingra, bankanın çok fazla parasal sıkılaştırma yaptığından endişe duyduğunu söyledi.

Dhingra, ülke ekonomisinin zayıf olduğu bir dönemde artan borçlanma maliyetlerinin, yüksek enerji fiyatları ve hayat pahalılığıyla mücadele eden insanlara daha fazla zarar vereceğini söyledi.

Dhingra konuşmasında, “Son araştırmalar, para politikası sıkılaştırması ve enerji piyasası kesintileri ile ilişkili derin daralmaların uzun süreli yara izlerini, aşırı sıkılaştırmanın zararlı sonuçlarını gösteriyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

İngiltere Merkez Bankası yüzde 2 enflasyon hedefini korumaya devam ediyor.

Ülkede enflasyon bu yılın Ocak ayında %10,1 arttı.

İngiltere’de enflasyon geçen yıl Ekim ayında yıllık %11,1 artarak 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere Merkez Bankası politika faizini geçen ay 50 baz puan artırarak %4’e çıkararak 14 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom