BİST 100 endeksi yüzde 3,20 düştü – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 3,20 kıymet kaybederek günü 5.170,97 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa bakılırsa 170,99 puan azalırken, toplam işlem hacmi 110,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,54 ve tüm ortaklık endeksi yüzde 3,89 kıymet yitirdi. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en fazlaca kaybettiren yüzde 6,83 ile kontakt oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” tutumunu yumuşatabileceği beklentileri ve Çin’in 2020’den sonrasında ilk kez sınırlarını dış dünyaya açmasıyla küresel hisse piyasalarında pozitif bir seyir izlendiğini, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin ise negatif ayrıştığını söylemiş oldu.

ABD’de iş gücü piyasasındaki yavaşlama sinyallerinin peşinden perşembe günü açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisine ilişkin iyimser beklentilerin risk iştahını desteklediğini aktaran analistler, bu hafta ABD’de bankacılık sektörü bilançolarının da yakından izleneceğini bildirdi.

Analistler, yarın ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın İsveç Merkez Bankası’nın (Riksbank) merkez bankalarının bağımsızlığına ilişkin düzenleyeceği sempozyumdaki açıklamalarının piyasaların odağında olacağını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda’nın açıklamalarının da takip edileceğini ifade eden analistler, veri gündeminde yurt içinde endüstri üretimi ve iş gücü istatistikleri, yurt haricinde ise ABD’de toptan stoklar, Japonya’da Tokyo TÜFE’nin izleneceğini dile getirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.450 seviyesinin direnç, 5.150 puanın destek konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans Endüstri Üretimi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, takvim etkisinden arındırılmış endüstri üretim endeksinin kasımda bundan önceki senenin aynı dönemine bakılırsa yüzde 0,5 azalmasını bekliyor.

Ekonomistler, kasımda arındırılmamış endüstri üretim endeksinin de senelik bazda yüzde 1,6 azalacağını öngörüyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.