Beştepe’de EYT ve asgari ücret toplantısı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim ile Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir toplantı gerçekleştiriyor.

Beştepe’deki zirvede Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve asgari ücretle ilgili gelişmeler masaya yatırılacak.

Yarın itibariyle başlamış olacak asgari ücret maratonu öncesi dikkat çeken toplantı saat 18.15’te Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde başladı. 

ASGARİ ÜCRETTE SON DURUM

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ilk toplantısını meydana getirecek. Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alim, Türk- İş ve TİSK ile beraber gerçekleşecek üç toplantının peşinden süreç resmen başlamış olacak. 

Asgari ücret halen net 5 bin 500 TL düzeyinde bulunuyor. 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacak yeni ücret Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun emekleri sonucunda netleşecek. 

”YÜZDE 50 ZAM OLUR MU?” İDDİASI

Asgari ücretle ilgili işçi yada işveren tarafı hemen hemen sayı söyleniş etmedi. Zamla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken Bakan Alim, “Yüzde 50 zam olur mu?” sorusuna “Imgesel değil gerçekçi bir sayı üstünde durmak lazım” demişti.

EYT DÜZENLEMESİ NEDİR?

Bir öteki mühim düzenleme de EYT ile ilgili. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiren düzenlemede son aşamaya gelindi. Düzenlemeyle hanımlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini ve 5 bin prim gününü tamamlayanların emekli edilmesi umut ediliyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki günkü kabine toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamada, “Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenlerle ilgili çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız” demişti.

Aralık ayında duyurulması beklenen EYT düzenlemesinden ilk etapta ortalama 1,5 milyon kişinin yararlanması umut ediliyor. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket