BES’te yeni düzenleme – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Sigorta ve Özel Refah Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) Devlet Katkısı Hakkında Yönetmelikte yaptığı değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türk Lirası borçlanma araçları, gelir katılma senetleri veya kira sertifikaları ile nakit olarak ödenen devlet katkılarının yüzde 70’inin kullanılması şartı yüzde 50’ye düşürüldü.

BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST Katılım 30 da devlet teşvik fonlarının Borsa İstanbul’daki yatırımlarında satın alabileceği endekslere eklenirken, “minimum yüzde 10” olan yatırım oranı “minimum yüzde 30” “. u” olarak değiştirildi.

Bu nedenle devlet teşvik fonlarının Borsa İstanbul’daki yatırımlarında içermesi gereken endeksler BİST 100, BİST Sürdürülebilirlik, BİST Kurumsal Yönetim ve Katılım Endeksleri, BİST 30, BİST Likit Banka, BİST Banka Dışı Likit 10 ve BİST Katılım 30 olarak güncellenmiştir. .

Öte yandan, fon portföyünde tek hisse senedine yatırım yapma limiti %1’den %5’e çıkarılırken, geçici madde ile fon portföy limitlerine 10 gün içinde uyulması zorunluluğu eklendi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom