Beklentileri aştı: Tesla rekor kar açıkladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın geliri, geçen senenin son çeyreğinde 24,3 milyar dolarla, net karı da 3,7 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Tesla, 2022’nin ekim-aralık dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna gore, firmanın geliri geçen senenin son çeyreğinde bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 37 artarak 24,3 milyar dolara terfi etti. Tesla, 2021’in dördüncü çeyreğinde 17,7 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Bu zamanda rekor seviyeye ulaşan Tesla’nın geliri, 24,2 milyar dolar olan piyasa beklentilerini de geride bıraktı.

Tesla’nın geliri 2022 yılı genelinde de senelik yüzde 51 artışla 81,5 milyar dolara terfi etti.

Elektrikli otomobil üreticisinin net karı da geçen senenin dördüncü çeyreğinde bundan önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 59 artarak 3,7 milyar dolarla rekor seviyeye çıktı. Tesla’nın net karı 2021’in son çeyreğinde 2,3 milyar dolar olmuştu.

Tesla’nın net karı geçen yıl genelinde ise senelik bazda 2 katına çıkarak 12,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Firmanın 2021’in dördüncü çeyreğinde 0,68 dolar olan hisse başına karı da geçen senenin aynı döneminde 1,07 dolara terfi etti.

TESLİM EDİLEN ARAÇ SAYISINDA YÜZDE 40 ARTIŞ

Tesla, 2022 yılı genelinde ise küresel çapta 1 milyon 313 bin 851 aracın teslimatını gerçekleştirmiş oldu.

Firmanın vasıta üretimi 2022’de senelik bazda yüzde 47, teslim etmiş olduğu vasıta sayısı da yüzde 40 arttı.

“KISA VADELİ BELİRSİZLİĞE HAZIRIZ”

Tesla’dan meydana getirilen açıklamada, geçen senenin son çeyreğinin ve 2022’nin yeni rekorların kırıldığı dönemler olduğu açıklandı.

Firmanın son çeyrekte tarihinin en yüksek 3 aylık gelirini ve net karını elde etmiş olduğu vurgulanan açıklamada, “2023’e girerken belirsiz bir makroekonomik ortamın ve bilhassa artan faiz oranlarının kısa vadeli tesiri hakkında sual işaretleri bulunduğunu biliyoruz.” değerlendirmesi yer aldı.

Açıklamada, Tesla ekibinin zorluklara alışkın olduğu vurgulanarak, yakın vadede firmanın maliyet azaltma yol haritasını hızlandırdığı ve daha yüksek üretim oranları doğrultusunda ilerlediği ifade edildi.

Firmanın açıklamasında, “Her senaryoda, otonomi, elektrifikasyon ve enerji çözümlerinin uzun vadeli potansiyeline odaklanırken kısa vadeli belirsizliğe hazırız.” ifadesi kullanıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom