Bedava doğalgaz uygulaması ne zaman bitecek? Ücretsiz doğalgaz indirimi için son tarih ne zaman? – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Bedava doğalgaz indirimi için tarihi arayış başladı. Kış aylarının gelmesi ve iklimlerin soğumasıyla evlerde doğalgaz tüketimi artmaya başladı. Açıklanan kararnamenin ardından 1 yıl süreyle evlerde 25 metreküp’e kadar doğalgaz tüketimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Peki doğal gaza bedava uygulama ne zaman bitecek? Bedava doğalgaz indirimi ne zaman?

DOĞALGAZ NE KADAR SÜRE ÜCRETSİZ OLACAK?

Karara göre, ev, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan – 31 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında tahakkuk ettirecekleri ilk faturada yer alan tüm sistem kullanım ücretleri ile doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım ücretleri 24 Nisan 2023 tarihine kadar artırılacak. 1 Mayıs 2024 tarihine kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküp. Bakanlık bütçesinden ödeniyor.

Buna göre; 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 metreküpe kadar doğalgaz tüketimi ücretsiz olacak.

VATANDAŞA AYLIK 151,75 LİRE KALACAK

Türkiye’de konutlarda metreküp doğalgazın ortalama fiyatının (dağıtım masrafları ve vergiler dahil) 6,07 lira olduğu dikkate alındığında, yapılan hesaplamaya göre, evlerin bir yıllık ısınma ve sıcak suyuna karşılık gelen 25 metreküp doğalgaz, Türkiye’de ortalama 6,07 lira olacak. Ücretsiz olacak ve vatandaşlardan aylık 151,75 lira ücret alınmayacak.

Bir yılda bedava doğalgazın maliyeti 1.821 lira olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom