Bakan Uraloğlu: İstanbul’da 68 olan köprü sayısını 947 çıkardık – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ulaşıma yapılan yatırımların insanların yaşam konforunu arttırdığını vurguladı.

İstanbul’a özel önem verdiklerini vurgulayan Uraloğlu, 2003 yılında kentte 68 köprü bulunduğunu ve bunların toplam uzunluğunun sadece 3 bin 410 metre olduğunu söyledi.

Köprü sayısını 947’ye, köprülerin toplam uzunluğunu ise 114 bin 419 metreye çıkardıklarını aktaran Uraloğlu, bu köprüler arasında Türk mimar ve mühendislerin imzasını taşıyan Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri gibi şaheserlerin de bulunduğunu kaydetti.

2003 yılında İstanbul’da sadece 3 tünel bulunduğunu ve bunların toplam uzunluğunun 932 metre olduğunu belirten Uraloğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Köprüler ve tüneller yaparak adeta çağlayan İstanbul’u yeniden inşa ettik. İstanbul’un tıkanan trafik kanallarını açmak için 12 tünel daha yaptık. Bunların arasında Avrasya Tüneli ve Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan yüzyılın projesi Marmaray da var.” denizin altındaki demiryoluyla.” “Bazıları da var. Şu anda İstanbul’daki tünellerin toplam uzunluğu 22 bin metreyi aşıyor.”

Bu yatırımların bir yandan vatandaşın hayatını kolaylaştırırken diğer yandan ülkeye önemli katma değer sağladığını belirten Uraloğlu, yapılan dev yatırımlara tüm dünyada gıptayla bakıldığını söyledi. Bakan Uraloğlu, ulaşım alanındaki projelerle İstanbul’u bir yatırım şehrine dönüştürdüğünü söyledi.

“AVRASYA TÜNELİ DÜNYADA BLUE DOT NETWORK SERTİFİKASINI ALAN İLK PROJEDİR”

Avrasya Tüneli’nin küresel düzeyde çok önemli bir sertifikaya sahip olduğunu vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Teknik çerçevesi Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından oluşturulmuş, açık ve kapsayıcı, şeffaf, finansal, sosyal açıdan şeffaf bir sistem oluşturulmuştur. ve Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerini destekleyen çevresel açıdan sürdürülebilir altyapı.” “Yatırımlarına tahsis edilen “Sertifikalı Mavi Nokta Ağı” (BDN) kapsamında Avrasya Tüneli’nin pilot uygulama sürecini başarıyla tamamlayan dünyada ilk ulaşım projesi oldu.” bilgiyi verdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün dünya mühendislik tarihinde kilometre taşı sayılabilecek pek çok ilkeye sahip olduğuna dikkat çeken Uraloğlu, şöyle konuştu:

“İnşaatına 2013 yılında başlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanarak 26 Ağustos 2016 tarihinde hizmete açıldı. 148 kilometre uzunluğundaki Odayeri-Paşaköy kesiminde yer alıyor. Köprünün 4 karayolu bulunuyor. 59 metre uzunluğuyla dünyanın en geniş köprüleri arasında yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 322 metreyi aşan kule yüksekliğine sahip olup, ana açıklığı 322 metre olan dünyanın en uzun raylı sistemli asma köprüsüdür. 1408 metre.”

“MARMARAY İSTANBUL TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK İLK PROJELERDEN BİRİDİR”

Marmaray’ın Türkiye’nin en prestijli projelerinden biri olduğunu vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Marmaray projesiyle İstanbul Boğazı’nda ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Halkalı-Gebze arasında 76 kilometrelik demiryolu hattı inşa edildi. kilometrelik batık metro tüneli, 9 kilometre uzunluğundaki delme tünelleri ve 2,4 kilometre uzunluğundaki aç-kapalı tünelleriyle İstanbul trafiğini kolaylaştıran projelerden biridir.Burada 3 yeni inşa edilen metro istasyonu, 37 yer üstü istasyonu, operasyonel kontrol merkezleri bulunmaktadır. , tarlalar, atölyeler, bakım tesisleri, “Yer üstünde 3 kat var. 440 vagondan oluşan modern demiryolu araçlarından oluşuyor.” dedi.

Bakan Uraloğlu, Osmangazi Köprüsü’nün Körfez geçişini 6 dakikaya düşürdüğünü hatırlatarak, şöyle konuştu:

“İstanbul-İzmir otoyolu ile iki şehir arasındaki ulaşım süresi 9 saatten 3,5 saate düştü. Körfez Köprüsü olarak da bilinen Osmangazi, mühendislik özellikleriyle şimdiden dünyadaki ender köprülerden biri olmayı başardı. Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 7. sırada yer almaktadır.Kuş türlerinin yaşadığı Hersek Lagünü’ne doğru kıvrılan Osmangazi Köprüsü, doğaya ve biyolojik çeşitliliğe verilen önemi gösteren önemli yapılardan biri haline gelmiştir. İzmit Körfezi’nin kolyesi olarak nitelendirilen Osmangazi Köprüsü’nün hizmete açılmasıyla Kocaeli’nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükü azalacak.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom