Bakan Nebati’den “Türkiye Ekonomi Modeli” vurgusu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Denizli’de iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Bakan Nebati burada yaptığı konuşmada şu anda en temel konunun enflasyon olduğunu belirterek, enflasyonun 2022 Kasım ayından itibaren düşüş eğiliminde olduğunu ve Mart 2023 itibarıyla yıllık enflasyonun %50,5’e düştüğünü söyledi.

Küresel ekonominin son yıllarda eşi benzeri olmayan büyüklük ve sıklıkta şoklar yaşamaya devam ettiğini belirten Nebati, salgın hastalıklardan savaşlara, selden kuraklığa, gıda dağıtımına kadar pek çok kriz ve afetle aynı anda boğuşurken geleneksel yöntemlerin artık yeterli olmadığını vurguladı. .

“TÜRKİYE EKONOMİK MODELİ BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK”

Gelişmiş ekonomilerin enflasyonla mücadelede uyguladıkları sıkı para politikalarının dünyayı resesyona ve finansal krizlere sürüklediğini, işsizliği körüklediğini vurgulayan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu zorlu dönemde, küresel düzenin gösterdiği yöne değil, ülkemizin ihtiyaç ve hedeflerine odaklanan, kapsayıcı büyümeyi ve her şeyden önce insanı merkeze alan Türk ekonomi modelini hayata geçirdik. modelinde uluslararası kuruluşlar küresel ekonomi için büyüme tahminlerini güncellerken ülkemiz için büyüme tahminlerini yükseltmeye devam ediyorlar. Bunun en son örneği Dünya Bankası’nın ülkemiz için büyüme beklentilerini iki gün önce güncellemesidir. yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen yüksek performanslı depremler, ülkemizde kötümser tahminlerde bulunmaktan başka bir şey bilmeyenlerin ne kadar yanıldığını kanıtlıyor.

MİLLİ İTTİFAK ELEŞTİRİSİ

Bakan Nabati’nin hedefi aynı zamanda ulusun ittifakıydı.

Nebati, “Maalesef ekonomik alanda verdiğimiz milli mücadeleyi anlayamıyorlar” dedi. O devam etti:

“Bugün 7’li masa ekonomi alanında 7 farklı ipte oynamaya devam ediyor. Biri para politikasını kısıtlayıcı konuşuyor, diğeri pembe çiçekler eşliğinde hayalindeki potadan piyasaya para dağıtıyor. Sizden istiyoruz. Ekonomi politikanız ne biliyor musunuz.Bu sadece asılsız, toz pembe bir rüya mı?Sanki 7 kişi bir ipin üzerinde ve hepsi ip üzerinde oynamaya çalışıyor.Bu 7’li masayı birkaç kez istedim. daha önce ama daha cevap alamadım.tabii cevabı kim verecek orası şüpheli şimdi buradan tekrar soruyorum kafamı karıştırmadan iki soruma net cevap ver IMF yine sıcak para bulmak için kapanıyor Faizleri yükselterek üretim ekonomisini baskı altına alıp işsizliği mi artıracaksınız?”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.