Bakan Nebati’den enflasyon yorumu | Ekonomi Haberleri

0

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Hiçbir zaman yüzeysel çözüm önerilerini çok kolaya kaçmadan dinlemiyor, bütüncül bir anlayışla ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını gözeterek ilerliyoruz. üretimi ve istihdamı artıracağız ve enflasyonu kademeli ve kalıcı olarak düşüreceğiz”.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mart ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından değerlendirmede bulundu. Sosyal medya platformu Twitter’dan açıklama yapan Bakan Nebati, enflasyonla mücadelenin sürdüğünü ve enflasyonun kalıcı ve kademeli olarak gerilemeye devam edeceğini söyledi.

Bakan Nabati’nin açıklamaları şöyle:

2022 yılını ne yazık ki üst üste binen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, enflasyon baskısı yüksek bir dönemde geçirdik. Yüksek enflasyonun olumsuz etkilerinin elbette farkındayız. Bu nedenle enflasyonla mücadelemizde taviz vermiyoruz.

Tek bir sorunu çözerken farklı sorunlara yol açmadan ilerlemeye ve “enflasyon düşse de işsizlik artsa da, yatırımlarımız üretken olsa da” taviz vermeden vatandaşlarımızın çıkarlarına odaklı bütüncül bir süreç yönetmeye özen gösteriyoruz. güç zayıflar.”

Nitekim küresel ekonomide birçok olumsuz olayın yaşandığı Ekim 2022’de yüzde 85’e yükselen enflasyon, aldığımız doğru önlemlerin etkisiyle gerilemeye başladı ve yüzde 50,5 seviyelerine geriledi. Mart 2023.

TÜİK enflasyon verilerini açıkladı
Ama en önemlisi, Türkiye enflasyondaki bu düşüşü yaşarken yatırım, istihdam ve üretim kaybı yaşamamış, aksine bu süreçte Cumhuriyet tarihimizin istihdam ve ihracat rekorlarını eş zamanlı olarak kırmıştır. Ekonomimiz enflasyonla mücadelede dinamik yapısından, üretim artışlarından ve büyüme trendinden ödün vermemiştir.

Yüzeysel çözüm önerilerini asla kolaya kaçmadan dinlemiyor, bütüncül bir anlayışla ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını gözeterek ilerliyoruz. Üretim ve istihdam kaybına yol açmadan kararlılıkla ilerlemeye devam edecek, enflasyonu kademeli ve kalıcı olarak düşüreceğiz.

2022 yılını ne yazık ki üst üste binen ve çok boyutlu küresel krizlerin gölgesinde, enflasyon baskısı yüksek bir dönemde geçirdik. Yüksek enflasyonun olumsuz etkilerinin elbette farkındayız. Bu nedenle enflasyonla mücadelemizde taviz vermiyoruz.etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.