Bakan Nebati’den enflasyon mesajı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla savaşım mevzusunda mühim mesajlar verdi.

Yıl sonunu işaret eden Nebati, aralık ayında enflasyonun yavaşlayacağını söylemiş oldu.

Arab News’e konuşan Bakan Nebati şunları kaydetti: “Enflasyonla savaşım için insana odaklandık. Gelişme istiyoruz fakat insanların işini kaybetmesini istemiyoruz. Üretim ve verimliliğin devam etmesini istiyoruz. Enerji fiyatlarının üstündeki baskı azaldığı için şanslıyız. Enflasyonu dünyadaki benzer biçimde algılamıyoruz. Bunu insan temelli bir yaklaşımla görüyoruz. İnsanların işini kaybetmesini istemiyoruz. İşlerini kaybetmemeleri için elimizden geleni yapacağız.”

Nebati 2023 için enflasyon hedefinin ise yüzde 25 bulunduğunu dile getirdi.

“PETROL VE GAZ DAHA UCUZ TAŞINABİLİR”

Türkiye’nin, Suudi Arabistan ve öteki ülkelerle enerji üssü olma yolunda daha çok iş birliği yapmak istediğini de söylemiş oldu.

Nebati şu şekilde konuştu:

“Her türlü doğalgaz ve petrol daha ucuz ve güvenli şekilde taşınabilir. Türkiye ve Suudi Arabistan, bölgeye sulh getirmek için birbirine destek veriyor. Sulh, doğalgaz ve enerji fiyatlarını daha makul hale getirecek. Avrupa’ya baktığımızda Rus gazına bağımlılar ve kışı büyük bir stres altında geçirecekler. Yeni adımlar atılması ve yeni yapılanmaya gidilmesi artık zorunludur. Bundan dolayı Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bir merkez olacak Türkiye’nin, İran ve Rus gazını Avrupa’ya dağıtması için lüzumlu önlemlerin alınması icap ettiğini söylemiş oldu. Bu, bölgede barışın gerçekleşmesine katkı sağlayacak, enerji nakli için güvenli bir ortam oluşturacaktır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.