Bakan Nebati: Rekor seviyede altın toplandı

0


Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane’nin 555’inci yıl etkinliğine katılıyor. Bakan Nebati, Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’nin başladığı 1 Mart’tan 23 Kasım’a kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığını, bunun bir üstün dereceli bulunduğunu söylemiş oldu. Enflasyonda tedrici düşüşün gerçekleşeceğini söyleyen Bakan Nebati, döviz hesaplarında da gerilemenin bulunduğunu belirtti.

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Darphane’nin 555. yıl etkinliğinde ekonomiye ilişkin mühim açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Nebati FTX’in iflasına ilişkin olarak “MASAK, ABD’de batkı süreci başlamış olan kripto para borsası FXT kapsamında araştırma başlattı” dedi.

Enflasyondaki durumu değerlendiren Bakan Nebati “Fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım enerjisini çoğaltmak için kapsamlı adımlar atıyoruz. İnşallah enflasyondaki tedrici düşüş kısa sürede gerçekleşecektir” ifadesini kullandı.

ALTINDA REKOR

Nebati, “Altın toplama ekosistemi içinde yer edinen bu sistemde, tutum sahipleri fiziki birikimleri olan çeyrek, yarım yada tam altınlarını Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap sistemine dahil bankalar ve katılım bankalarındaki hesaplarında değerlendirme olanağına kavuşmuştur” dedi.

Nebati, ” 23 Kasım 2022’ye kadar olan dönemde, Darphane Çeyrek Altın Hesabı kapsamında ortalama 163 bin 712 tane çeyrek altın, Banka Altın Değerlendirme Sistemi kapsamında ortalama 6 ton 586 kilogram ve rafineriler vasıtasıyla ortalama 6 ton 660 kilogram olmak suretiyle toplam 13 ton 513 kilogram altın toplanmıştır” diye konuştu.

“DÖVİZ HESAPLARI GERİLEDİ”

Döviz mevduat hesaplarında 20 puan düşüş bulunduğunu belirten Bakan Nebati mevduat oranının yüzde 50,6’ya düştüğünü söylemiş oldu.

“DÖVİZDE OYNAKLIĞIN AZ OLMASINI BEKLİYORUZ”

Bakan Nebati “Döviz kurundaki oynaklığın ilerleyen dönemde de azca olmasını bekliyoruz. Turizmden aldığımız hisse istikrarlı bir halde artıyor. 5 ton altın karşılığında 500 milyon sertifika sunuldu” dedi.Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.