Bakan Nebati EYT’nin bütçeye yükünü açıkladı: Bu yıl için 255 milyar lira – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Bakan Nebati, haber ajansları ve gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

17 Şubat’ta yapılacak İzmir İktisat Kongresi hakkında bilgi veren Nebati, etkinliğin 1923’te ilk toplantının yapıldığı binada yapılacağını söyledi. Söz konusu binanın CHP’li belediye tarafından yıkılarak belediyeye dönüştürüldüğünü hatırlattı. 1979’da otoparka giden Nebati, binanın İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in girişimleriyle aslına uygun olarak yeniden yapıldığını söyledi.

Binanın kısa sürede yapılması için Vali Köşger ile görüştüklerini vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

“Şu anda inşaatı devam ediyor. 17 Şubat’ta hem kongrenin hem de yeniden yapılan binanın açılışını yapacağız. Kurultayın açılışını muhterem başkanımızla yapacağız. Aslına uygun, Mustafa devrindeki gibi yeniden başlayacağız.” 100 yıl önce Kemal Atatürk Cumartesi, Pazar günü 30’dan fazla oturumla genel bir değerlendirme yapacağız. Kalan günlerde ise programlar 4 Mart’a kadar her gün yapılacak. 21. yüzyıl “Türkiye’nin yüzyılı”. Bu kongreyi kadın, akademisyen ve işçi temsilcilerinin de bulunduğu 750 kişilik bir salonda gerçekleştiriyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Ekonomisi Kongresi de düzenlediğine işaret eden Nebati, “Rekabet güzel bir şey ama bir ülkenin ekonomisini yöneten merkezi hükümet yani Ankara. rekabet etmek yerine birlikte hareket etmek mümkün.Bunun avantajı oteller dolu olacak,Böyle bir ortamda İzmir tanıtılır,İzmir konuşulur.İzmir’i destekleyeceğiz ama tabi ki hedefimiz Türk ekonomisi “. o ifadeleri kullandı

Bakan Nebati, kongrede Türk ekonomik modelinin de ele alınacağını açıkladı.

“EYT’NİN BU YIL BÜTÇE MALİYETİ 255 MİLYAR TL”

AET yönetmeliği ile ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Nebati, Türkiye’nin bütçesinin sağlam olduğunun altını çizdi.

Geçen yıl Aralık ayına kadar AET anlaşması için 2023 bütçesi konusunda çok katı tedbirler aldığını belirten Nebati, “Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak bana ‘Bu ödemeyi sen yapacaksın’ deyince; Hazır olmalıydım. Başardık”. değerlendirmesini yaptı.

Nebati, Türkiye’nin 20 Aralık 2021’e kadar kur saldırılarını hak etmediğini belirterek, makroekonomik göstergelerin hiçbirinin Türkiye’nin bu duruma düşmesini gerektirecek bir altyapı sağlamadığını söyledi.

AET için geçen yıl mayıs ayından itibaren hazırlıklarını sürdürdüklerini hatırlatan Nebati, “Emekli ve memurlara 1 puanlık iyileştirmenin maliyeti 19 milyar TL, 15 puana yakın bir maliyet ise 270 milyar TL. AET yönetmeliği için 2023 bütçesi için çok sıkı tedbirler. Maliyetini bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık kasada hazır buna KGF kefaletleri dahil değil” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARINA CEVAP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin net hata ve noksan verilerine ilişkin iddialarının sorulması üzerine Bakan Nebati, şu yanıtı verdi:

“Açık hata ve eksiklik iddialarıyla başlamış, sanki bu ülke kara para aklama ve uyuşturucu parasıymış gibi ifadeler kullanılmış. Türkiye Cumhuriyeti muhalefet partisi genel başkanının yaptığı bu açıklama kendisini suçlayan çok ağır bir ithamdır. “Türkiye’de tek bir bariz hata ve eksiklik var gibi görünüyor. Sanki varmış gibi bir suçlamada bulundu, gerçekten üzgünüm. Biraz vatanına saygısı, biraz sevgisi, milliyetçilik duygusu olan biri bu ifadeleri kullanmaz.2021 verilerine göre ABD’de net hata noksan 137 milyar dolar, 2021 GSYİH raporu binde 6. , Almanya 60 milyar dolar net GSYİH hatası ve noksan, GSYİH’nın yüzde 1,4’ü, İngiltere 25,5 milyar dolar yüzde 0,8 Türkiye’nin net hata ve noksanları 2002’de 1,4 milyar dolar, 2022’de binde 2 “Bu rakam 21 milyar dolara çıkacak, GSYİH’ya oranı yaklaşık olacak Yüzde 1,5. Bu dönemde İngiltere’nin net hatası açığı 25 milyar dolardan 69 milyar dolara, Almanya’nın net hatası 60 milyar dolardan 88 milyar dolara çıktı.”

Bakan Nebati, Kılıçdaroğlu’nun bazı devlet alımlarıyla “beş çete” dediği grupların haksız kazanç elde ettiği iddialarının sorulması üzerine, “Tarif ettiğiniz kişiler sadece Türkiye’de iş yapmıyorlar, yurt dışında iş yapıyorlar, hatta Türkiye’de iş yapıyorlar. bazı illerin ilçeleri ticaretin olduğu her yere işadamları para kazanmak için gidiyor ihaleler şeffaf işlemler şeffaf ödemeler bankalar aracılığıyla yapılıyor bu 1990’lı yıllarda yeşil sermaye diye marjinalize edilen bir aklın ifadesidir. Böyle alternatifler yaratıp Türkiye’yi kara para cenneti olarak nitelemek doğru değil. Bunlar ülkeye kasten zarar vermek için kullanılan sözlerdir.” değerlendirmesini yaptı.

“KONFİGÜRASYON 7,9 MİLYON KİŞİYİ ETKİLİYOR”

Yeniden yapılanmayla ilgili soru sorulduğunda Nebati, 40-50 yıldır tahsil edilemeyen kamu kredilerinin olduğunu ve bunun topluma yük oluşturduğunu söyledi. Bu nedenle Nebati, yeniden yapılandırmada 2 bin liranın altındaki kredilerin söndürülmesi için anlaşma yaptığını hatırlatarak, bu anlaşmanın tek başına 7,9 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirtti.

GIDA FİYATLARINDA ARTIŞ

Gıda enflasyonunun düşürülmesine ilişkin bir soru üzerine Nabati, enflasyona karşı sabit ve düşük gelirliler için ücret artışları yaptıklarını hatırlattı. Bakan Nebati, “Gıda fiyatlarına zam yapılmasına gerek yok. Gübre ve mazot fiyatları geçen yıla göre düşük. Personel giderleri dışında hiçbir yerde artış yok. Gıda fiyatlarındaki artışın kontrol altına alınmasını bekliyoruz” dedi. dedi.

Ekonomik operasyonlarda Türkiye seçimlerini etkileyecek bir risk görüp görmedikleri sorusuna Nebati, “Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri hiçbir operasyona açık değil, yapılan operasyonlar sonuç vermeyecek. Ocak ayında borçlandık, 2,75 milyar dolar borçlandık” dedi. Merkez Bankası rezervleri çok güçlü. Makroekonomik göstergelerle ilgili bir sorunumuz yok. Parasal olarak faaliyet gösterebilecekleri bir alan yok.” ifadelerini kullandı.

“TABLO 6 VE EKONOMİSTLERİNE DAVET AÇIYORUM”

Muhalefetin yol haritasını incelediğini, enflasyonu nasıl önleyeceklerine dair bir yol haritalarının olmadığını söyleyen Nabati, şunları kaydetti:

“Hem 6 masalı iktisatçılara, hem de 6 masalı iktisatçılara açıkça sesleniyorum. ‘Enflasyonu düşüreceğiz’ diyorlar, bunun için araçlarınız neler? Açıklayayım, faiz artıracak mısınız, artırmayacak mısınız? Faiz artıracaksanız ne kadar dersiniz?” Bunlarla birlikte işsizlik ve kapanan şirket sayısı ne kadar artacak? Döviz karşılığı IMF’den borç alacaksanız ne kadar borç alacaksınız? Ne kadar faiz ödeyeceksiniz “Bu ithalat ve ihracatı ne kadar etkiler? Hiç kullanmıyorlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.