Bakan Nebati: Enflasyonda belirgin gerilemeye şahit olduk

0

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İş Dünyası Buluşması programına katıldı. Bakan Nebati “Enflasyonda da son dönemde belirgin bir gerilemeye şahit olduk ve ilerleyen aylarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade etmiş olduğu şeklinde yüzde 50, 40 ve 30’lara doğru gerileyecektir” dedi.

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonda gerilemenin yaşandığını söylemiş oldu. Bakan Nebati Kocaeli’nde İş Dünyası Buluşması programına katıldı. Bakan Nebati “Enflasyonda da son dönemde belirgin bir gerilemeye şahit olduk ve ilerleyen aylarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade etmiş olduğu şeklinde yüzde 50, 40 ve 30’lara doğru gerileyecektir” ifadesini kullandı.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şöyleki:

Kocaeli’de şahıs başına düşen gelir 2004 senesinde 9 bin 867 dolar iken, bu sayı 2021 senesinde tam 17 bin 89 dolara terfi etmiştir. Kocaeli’de şahıs başına düşen gelir 2004 senesinde 9 bin 867 dolar iken, bu sayı 2021 senesinde tam 17 bin 89 dolara terfi etmiştir.

İşte bu, alın teri dökülerek erişilmiş bir başarı hikayesidir. İstihdamda bulunarak, üreterek ve ihracat yaparak bu başarıyı elde eden sizleri kutlama ediyorum. Biz ne diyoruz: “Durmak yok, yola devam!” İnşallah bu sayıları yeni ekonomik yaklaşımımızla fazlaca daha ilerilere taşıyacaksınız. 

2022 Kasım itibarıyla şehrimizin yıllıklandırılmış ihracatı, tam 14,7 milyar dolar düzeyine ulaşmış durumda. Şehrimizin 2002 yılındaki ihracatı neydi hatırlıyor musunuz? Bir tek 1,3 milyar dolardı.

İşte bu, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki iktidarlarımız süresince Kocaeli’nin ihracatının şahlanarak 11 kattan daha çok artırdığı anlamına geliyor.

Şehrimiz, 20 yıl ilkin senelik bazda yapmış olduğu ihracatın fazlaca daha fazlasını bugün artık aylık olarak gerçekleştirebiliyor.

KOCAELİ SANAYİSİ

Ülkemizin İstanbul’dan sonraki en büyük endüstri merkezi olan Kocaeli, başta imalat sanayiinde olmak suretiyle, ülkemiz ekonomisine katkılarını her geçen gün daha da artırıyor.      

Gelişmiş sanayisi, Avrupa’yı, Anadolu’ya ve Ortadoğu’ya bağlayan jeopolitik konumuyla mühim bir üretim merkezi olan Kocaeli’nde, 2022 yıl sonu itibarıyla Organize Endüstri Bölgesi sayısı 14’e terfi etmiştir.

İstanbul Endüstri Odası’nın “Türkiye’nin 500 Büyük Endüstri Kuruluşu (ISO 500)” araştırmasının 2021 sonuçlarına gore ilk 500’de yer edinen endüstri kuruluşlarından 41 tanesi (Kocaeli’nin plaka numarası) Kocaeli Endüstri Odası’na kayıtlıdır.

2021 senesinde Kocaeli’de yatırım yapmak isteyen müteşebbislere sağlanan 424 tane teşvik belgesiyle ortalama 18 milyar lira tutarında durağan(durgun) yatırım yapılmış, 2022 yılının ilk 11 ayındaysa 419 tane teşvik belgesiyle 26 milyar liralık durağan(durgun) yatırım yapılması öngörülmüştür.

ZİRAAT BANKASI VE HALK BANKASI DESTEKLERİ

Ülkemizin her köşesinde olduğu şeklinde Kocaelimizde de ziraat ve hayvancılığın gelişmesi için tarımsal destekleri ve  Gömü faiz destekli kredileri siz değerli üyelerimizin hizmetine sunuyoruz.

2021 senesinde toplam 2.477 tarımsal üreticimize Ziraat Bankası vasıtasıyla ortalama 469 milyon liralık Gömü faiz destekli kredi sağladık. 2022 yılı içindeyse 3.193 üreticimize toplam 1,2 milyar liralık Gömü faiz destekli kredi sağladık. Bir tek çiftçilerimize değil, esnaf ve sanatkarlarımıza da desteklerimizi sürdürüyoruz. Buna gore, 2021 senesinde, ilimizde etkinlik gösteren 3.421 esnaf ve sanatkâra Halk Bankası vasıtasıyla ortalama 467 milyon liralık Gömü faiz destekli kredi kullandırdık. 2022 yılı içindeyse 5.219 esnaf ve sanatkârımıza toplam 1,4 milyar liralık Gömü faiz destekli kredi kullandırdık. Kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu müjdelerden çiftçilerimiz ile esnaf ve sanatkarlarımızın yararlanmalarını tavsiye ediyorum.

KOCAELİ TURİZMİ

İlimiz, sanayinin yanında mühim bir gezim destinasyonu olma yolunda da aşama kaydediyor. Kocaeli’nde gezim faaliyetleri bilhassa 2010 sonrasında süratli bir gelişme göstermiştir.

Kartepe ve Kandıra şeklinde organik güzellikleriyle, yılda 10 milyonun üstünde yerli ve yabancı turistin ağırlandığı kentimizde 2022 yılı Aralık ayı itibarıyla toplam 18.441  yatak kapasitesine haiz 264 konaklama tesisi bulunuyor. 

Öte taraftan şehrimiz, kuvvetli sıhhat altyapısıyla beraber haiz olduğu ulaşım altyapısını ve erişim kolaylığını da bir avantaja çevirmiş,  sıhhat turizmi bakımından mühim merkezlerden biri haline gelmiştir.                         

                                    

MODEL VURGUSU

Şehrimizin tüm bu özelliklerini anlatırten, gözümün önüne Türkiye Iktisat Modeli kapsamında yapmak istediklerimiz geliyor.

Türkiye Iktisat Modeliyle;

o Yatırım yapmak istiyoruz; maşallah Kocaeli yapıyor.

o İstihdamı çoğaltmak istiyoruz; Kocaeli’de her geçen gün daha çok sayıda vatandaşımız istihdam ediliyor.

o Üretmek istiyoruz; tam da bunun merkezindeyiz.

o İhracat yapmak istiyoruz; Kocaeli ihracatta şahlanıyor.

Peki Kocaeli bu tarz şeyleri iyi mi başarıyor? Büyük seviyede tamamlanmış altyapı yatırımlarıyla, İstanbul şeklinde bir metropole yakın olmasıyla, sağladığımız destek sunar ve doğal olarak ki sizin üretme, ihraç etme arzunuzla başarıyor. 

Her birinizi kutlama ediyorum. Bu ekonomik hedeflerin her birinde daha yüksek seviyelere ulaşmanızı temenni ediyorum.

KÜRESEL EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Hepinizin malumu olduğu suretiyle, 2020 senesinde zirve meydana getiren salgının tesirleri tam azalırken, 2022 yılı Şubat ayında süregelen Rusya-Ukrayna savaşıyla küresel iktisat yeni bir sarsıntı yaşadı. Emtia fiyatlarındaki süratli yükselişler, tedarik sorunları ve artan nakliye maliyetleriyle tüm ülkelerde enflasyon neredeyse son yarım asrın zirvesini kontrol etti. Öte taraftan, bu yıla daha pozitif yönde bir ortamda giriş yaptık.

o Son dönemde emtia fiyatlarındaki gerilemeyi, 

o Para politikalarındaki sıkılaşmanın yavaş yavaş sonlarına gelinmesiyle beraber küresel finansal koşullardaki iyileşmeyi ve o Çin’in salgın önlemlerini gevşetmeye başlamasını pozitif yönde gelişmeler olarak gözlemliyoruz.

TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ GELİŞMELER

Tüm ülkelerin maruz kalmış olduğu, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kim bilir yaşanmış olan bu en sıkıntılı süreçten, Türkiye güçlenerek ve büyüyerek çıkmayı başarmıştır. 

Bu başarının temelinde, Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, 20 yıldan bu yana elde ettiğimiz kazanımlarla beraber, yatırım, istihdam, üretim ve ihracata odaklanan Türkiye Iktisat Modelimiz vardır.

Ekonomimiz, 2022 yılının ilk üç çeyreğinde yüzde 6,2 büyüyerek G-20 ülkeleri içinde en süratli büyüyen ülkelerden biri olmuştur.

Bu senenin ilk 11 ayında istihdamımız 1 milyon 618 bin şahıs artarak toplam istihdamımız 31,6 milyon kişiyle zamanı zirvesine ulaşmıştır.

İhracatımız 2022 yılının her ayında üstün dereceli tazelemiş ve yıl sonunda 254,2 milyar dolara ulaşmıştır. Öteki taraftan gezim sektörümüz de 2022 senesinde oldukça kuvvetli bir performans sergiledi. 2022 senesinde, turizmin altın yılı olan 2019 yılını da aşmış olacağız.

Öncü göstergeler, turizmdeki bu başarımızı 2023 senesinde da sürdüreceğimize işaret ediyor. 2022 senesinde artan enerji tutarları ve altın ithalatı sebebiyle cari açık artış gösterse de enerji ve altın hariç cari fazla vermeye devam ediyoruz.

Hükümetlerimiz döneminde mali disiplin alanındaki kuvvetli ve kesin duruşumuzu hep sürdürdük. Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesaplarının Gömü’ye yük olacağına dair eleştiride bulunanlar, bütçe gerçekleşmelerinden sonrasında lâl olmuş durumdalar.

Zira; 2022 senesinde uyguladığımız tüm sübvansiyonlara, enflasyonla savaşım kapsamında vazgeçtiğimiz vergilere ve sağladığımız ilave toplumsal desteklere karşın bütçe açığının ulusal gelire oranı son 20 senenin en iyi performanslarından birini göstermiştir.

AB tanımlı borç stokunun ulusal gelire oranını ise 2022 yılı üçüncü çeyrekte yüzde 34,8’e kadar indirdik ki bu oran yüzde 60 olan Maastricht Kriterinin ve yüzde 86 olan AB averajının oldukça altında kalmıştır.

Enflasyonda da son dönemde belirgin bir gerilemeye şahit olduk ve ilerleyen aylarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade etmiş olduğu şeklinde yüzde 50, 40 ve 30’lara doğru gerileyecektir.

Ek olarak, enflasyonun negatif etkilerinden vatandaşımızı korumak için aldığımız tedbirlerin bazılarını sizlere hatırlatmak isterim:

o Meskenlerde yüzde 18 olan KDV oranını 8’e indirdik. o Evlerde doğalgazın yüzde 80’ini elektriğin ise yüzde 60’ını sübvanse ettik. Bu kapsamda, hanehalkı aylık 1.000 lira organik gaz faturası ödüyorsa o evin ısınması işin ortalama 4.000 lira faturayı da bütçemizden karşılıyoruz. Cari açıktan dem vuranların bu tarz şeyleri da görmesi, bizim insan odaklı politikalarla ilerlediğimizi de söylemesi gerekir.  

o Besin, temizlik ürünleri ve yeme içme hizmetlerinde KDV indirimlerine gittik. 

o 290,4 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtik. 

o 2023 senesinde net asgari tutarı yüzde 54,7 artırarak 8.506 liraya yükselttik.

o Asgari ücretten gelir ve damga vergisi kesintisini kaldırdık ve bu uygulamayı tüm ücret gelirleri için geçerli kıldık. 

o Bu yıl için işverenlere sağlayacağımız asgari ücret desteğini 100 liradan 400 liraya çıkardık.                    

İŞ DÜNYASINA SAĞLANAN KREDİLER VE TEŞVİKLER

Verdiğimiz desteklerle bir taraftan toplumsal korumayı sağlarken, öteki taraftan da iş dünyamızın daha rekabetçi bir hale dönüşmesini sağlıyoruz. Böylece, selektif kredi yaklaşımımızın katkısıyla KOBİ kredileri bugün ticari kredilerdeki büyümenin sürükleyicisi konumundadır.

Kur etkisinden arındırılmış senelik KOBİ kredi büyümesi uzun dönem averajının tam 4 katına yükselerek yüzde 89,2 seviyesindedir.

KOBİ’lerin kullandıkları kredi hacmi 2022 başlangıcında 1 trilyon liranın sınırı olan üzerindeyken yıl sonu itibarıyla 2 trilyon lirayı geçmiştir.

Bu yaklaşımımızı sürdürerek, 200 milyar lira kefalet imkânı karşılığında ortalama 250 milyar liralık finansmanı başta KOBİ’lerimiz olmak suretiyle tüm işletmelerimizin kullanımına sunuyoruz. Bu paketlerden yararlanmanızı tavsiye ediyorum.

Öteki taraftan, vergi kanunlarında Modelimizin mühim bir amacı olan ihracatı teşvik edecek pek fazlaca düzenlemeyi de hayata geçirdik. 

o İhracat meydana getiren kurumların ihracattan elde ettikleri kazançlarına uygulanacak kurumlar vergisi oranını 1 puan indirdik.

o Sektör ayrımı yapılmaksızın yapım ettikleri malları direkt ihraç eden imalatçılara, ihracat bedelinin %10’una kadar devreden KDV tutarı ile sınırı olan olarak iade talep etme imkânı getirdik.

o Tam yükümlü gerçek kişilerin, elektronik tecim gümrük beyannamesiyle gerçekleştirdikleri mal ihracatı kapsamında elde ettikleri kazancın %50’si’ni gelir vergisinden muaf tuttuk. 

Zamanlarımız itibarıyla bu salondaki çoğumuz, son 20 yıla yakinen şahitlik ettik.

                                         

Son 20 yılda, hem Kocaelimiz hem de ülkemizin dört bir köşesi, yepyeni bir çehre kazanmış, gece gündüz beraberce verdiğimiz tüm emekler Tanrı’a hamd olsun karşılığını bulmuştur. Dört bir yanımız yapıt ve hizmet siyasetimizin abidevi örnekleriyle doludur. 90’lı yıllarda, bir kurulup bir dağılan koalisyon hükümetleriyle devamlı yönetim krizleri yaşayan, içe kapanık Türkiye’yi bir hatırlayın!

Bir de milletimizin iradesini arkasına alan Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde adeta şaha kalkan Türkiye’mize bakın.

Hz. Mevlana “Mücevherler vakitle alınabilir fakat vakitler mücevherle alınamaz” diyor.

Türkiye’nin yeniden 90’lardaki şeklinde yönetim krizleriyle, masaların altında dönen türlü ayak oyunlarıyla, ithal adlar ve boş masallarla kaybedecek değil 5 senesi, bir dakikası bile yoktur.

Milletimiz, 20 yıldan bu yana iradesini iyi mi net bir halde istikrardan, kalkınmadan, kuvvetli ve büyüyen Türkiye’den yana koyduysa; bu sefer de kaosa ve kendisine aslına bakarsak hizmetkarlık değil, efendilik yapmak isteyenlerin idrak oyunlarına kesinlikle geçit vermeyecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye’nin istikameti belli, önü açıktır. Bizim Türkiye Yüzyılı vizyonumuz esasen bir vizyon olmanın ötesinde, her gün sizlerle birlikte inşa ettiğimiz yarınlarımızdır!

Ülkemizin bu kutlu yolculuğunda, fabrikalarda, tarlalarda, bilgisayar başlangıcında yada ihracat ardında dünyanın diğeri ucunda emek veren, ter döken her birinize ve tüm yurttaşlarımıza en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum. Daha beraberce yazacağımız nice başarı hikayeleri var! Türkiye Yüzyılını inşa edecek olan da işte bizim bu birliğimiz ve ortak gayretlerimizdir. Ne diyoruz o halde: “Durmak yok, yola devam!”

Rakamlardan bahsediyoruz, rakamlardan konuşun, rakamlar önünüzde. Niye diliniz dönmüyor. Türkiye Cumhuriyeti bütçesini duyuru ediyoruz, öğleden sonrasında muhalefetten izahat; Yurt dışına çıkış fonlarını kaldıracağız. İnsanlar işi olmayan kalınca ne yapacaksın, faizleri artıracağız, gel artır bakayım. Tüm dünya bir şeyi görüyor. Türkiye doğru yolda, önündeki engelleri aşa aşa, bu ülkenin önünü tıkayan zihinlerle de muharebeye muharebeye önünü açıyor. Türkiye Iktisat Modeli’nin üstünden bir yıl geçmiş. Kur korumalıyı konuştular, yarar maliyet analizini gelin yapın bakalım. Şu kadar sübvansiyonlarda bulundular, bütçe açığı 5-6’lara gidecek dediler, yüzde 1,6. Bu ülke dünya bir yana Türkiye bir yana denecek bir yüzyılın hazırlığını gerçekleştiriyor..                                                                                                                                                                             Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.