Bakan Nebati: 76 milyar lirayı aşan vergi kaçağını önledik

0


Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Bakanlığımız Vergi Müfettişlerince 2022 senesinde yürütülen denetimlerde, 77.610 mükellefin vergi incelemesini tamamlayarak 207.958 tane rapor düzenledik. Söz mevzusu denetimlerde 76 milyar TL’yi aşan tutarda vergi ve ceza önererek vergi yitik ve kaçağı ile kamu zararını önledik” dedi.

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vergi sistemine ilişkin araştırmaların kararlılıkla devam ettiğini ve 76 milyar lirayı aşkın kaçağın önlendiğini söylemiş oldu.

Bakan Nebati’nin açıklamaları şu şekilde:

Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 2011 senesinde kurulan Vergi Denetim Kurulu Başkanlığımız, bir asrı aşan kurumsal tecrübesiyle kayıt dışı ekonomiyle savaşım, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanını önlemek amacıyla vergi incelemelerine kesin bir halde devam ediyor.

2022 senesinde yürütülen vergi incelemelerinde; incelenen yükümlü sayısı, düzenlenen rapor sayısı, tavsiye edilen vergi ve ceza tutarları ile vergi kaçakçılığı sebebiyle bulunulan kabahat duyurusu sayılarında Cumhuriyet tarihinin bir yıldaki en yüksek seviyesine ulaşarak üstün dereceli kırdık.

Bakanlığımız Vergi Müfettişlerince 2022 senesinde yürütülen denetimlerde, 77.610 mükellefin vergi incelemesini tamamlayarak 207.958 tane rapor düzenledik. Söz mevzusu denetimlerde 76 milyar TL’yi aşan tutarda vergi ve ceza önererek vergi yitik ve kaçağı ile kamu zararını önledik.

Tamamlanan incelemeler sonucunda, başta düzmece belge düzenleme ve düzmece belge kullanma olmak suretiyle vergi kaçakçılığı suçları sebebiyle 23.780 yükümlü hakkında 24.466 tane vergi suçu raporu düzenleyerek ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına kabahat duyurusunda bulunduk.

Cumhuriyetimizin 100. senesinde Türkiye Yüzyılı vizyonumuza; üreterek, istihdam sağlayarak ve ihracat yaparak katkı elde eden mükelleflerimizi yaptığımız düzenleme ve teşviklerle destekleyecek, uyguladığımız politikalarla istikrarlı ekonomik gelişimimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Vergi araştırma ve denetim görevlerini yürütürken daima olduğu şeklinde devletimizin ve mükelleflerimizin haklarını koruyarak vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanıyla savaşım edecek, vergi yitik ve kaçağı sebebiyle oluşan haksız rekabeti önlemeyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

 Etiketler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom