Bakan Dönmez: Deprem bölgesinde enerji hatlarında hasarlar var – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Adana’daki AFAD Koordinasyon Merkezi’nde yaptığı açıklamada, kazadan bu yana tüm devlet kurumlarıyla birlikte yıkılan ve hasar gören binalarda arama kurtarma çalışmalarının başladığını söyledi. .

“30 KABİNDE HASAR VAR”

Çalışmaların devam ettiğini anlatan Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“Maalesef bu depremde enerji altyapımızda ciddi hasarlar var. Hem elektrik iletim hatlarında hem iletim hatlarında, hem de doğal gaz iletim ve dağıtım hatlarında hasarlar var.

En büyük zararlarımızdan biri de merkez üssüne yakın Türkoğlu Mahallesi’ndeki ana doğal gaz iletim hattımızın arızalanması oldu. Bu hat, başta Maraş olmak üzere Gaziantep, Hatay ve Kilis’e doğal gaz taşıyan ana iletim hattımızdır. Şu an itibariyle tabi ki bu illerde kesintiler olabilir. Ekiplerimiz de bir an önce hattı onarmak için kazaya müdahale ediyor.

TEİAŞ’a ait yaklaşık 30 trafo merkezinde de enerji nakil hatlarında hasar var. Bazılarının hasarı düşük, tabii ki hızlı bir şekilde tamir edilecek, ancak bazılarında daha ciddi hasara sahip noktalarımız da var. Bölgeye mobil santrallerimizi gönderdik. Özellikle hastane, kantin, fırın gibi tesislere doğalgaz ve enerjiyi hem metan taşıma yöntemiyle hem de mobil jeneratörlerle sağlamaya çalışacağız” dedi.

Kilis’e gideceğini belirten Dönmez, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

NTV’yi sosyal medyada takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.