Bakan Bilgin’den 7 bin 500 lira üzerindeki emekli maaşlarına zam açıklaması – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

içeriği özgün olarak tekrar yaz

“KADEMELİ BİR ZAMAN PLANLADIK”

Maaşı 7 bin 500 liranın üzerinde olan emeklilerin durumu sorulduğunda Bilgin, “Aslında biz bu çalışmayı tamamladık. Meclise sunduğumuz konular vardı ama depremden sonra bazıları yarım kaldı.”, 7 bin 500- 10.000, 10.000-15.000, 15.000-20.000 ve 20.000’in üzerinde. Bunlar için kademeli bir artış planladık. İnşallah Temmuz’da hayata geçireceğiz” dedi. cevabı verdi.

Yönetmeliği kapsamlı bir şekilde hazırladığını belirten Bilgin, “Yaklaşık 450 bin kişi çok az ikramiyeli gün yaşıyor. ‘Senin de bir gelirin var’ diye refah devleti anlayışıyla maaş alıyorlardı.” 7 bin 500 liraydı ama 6 bin-7 bin lira maaşı olanlar da var, kademeli olarak farklılaşan yansıma oranlarıyla bunu da dikkate alarak Temmuz ayında bir değerlendirme yapacağız” dedi. dedi.

“EYT’TE YAKLAŞIK BİR MİLYON KİŞİ İŞLEM YAPIYORDU”

AET yönetmeliğinin son durumu sorulduğunda Bilgin, “Yaklaşık 4.7 milyon kişiyi kapsıyor ama bu yıl emeklilik yılını dolduran kişi sayısı ve AET kapsamındaki sigorta prim gün sayısı 2 milyon oldu. 200 bin kişi. Yaklaşık 1 milyon 800 bin kişi başvurdu. Geri kalanlar başvurmadı. Bir milyona yakın işlem yapıldı” dedi. cevapladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) normal zamanlarda ortalama 350-400 bin kişinin emeklilik işlemlerini yürüttüğü bilgisini veren Bilgin, AET yönetmeliği kapsamında kısa sürede 1 milyona yakın kişinin işlem gördüğünü ve dolayısıyla bir yoğunluk yaşandığını vurguladı.

Bilgin, AET kapsamında başvuranların yüzde 7’sinin gerekli koşulları sağlamadıkları için emekli olamadıklarını söyledi.

ASGARİ ÜCRET 5 EVE ÇIKIYOR MU?

Asgari ücret sorulduğunda Bilgin, asgari ücreti 8 bin 500 lira yaptıklarını ancak geçim maliyetinin maaşları aşındırdığını ve temmuz ayında yeni bir asgari ücret düzenlemesi yapacaklarını söyledi.

Asgari ücretin 5 haneye çıkıp çıkmayacağı sorusuna Bilgin, “Şu an rakamla ilgili bir şey söylemeyeceğim. Fiyat artışlarını, fiyat genel seviyesini ve ücretlerin reel alım gücünü ölçen bazı metriklerimiz var ve biz bunu yaparız. ona göre değerlendir.” cevabı verdi.

Ev hanımlarına emeklilik hakkı verecek düzenlemeyle ilgili konuşan Bilgin, ev hanımlarının emekli olabilmek için SGK’ya başvurmaları gerekeceğini, bu uygulama ile primlerinin önemli bir kısmının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Bilgin, kamu çalışanlarını etkileyen toplu iş sözleşmelerine ilişkin bu hafta Perşembe veya Cuma günü TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ heyetleri ile bir araya geleceklerini ve bu toplantıda faiz artışlarını açıklayacakları tarihi belirleyeceklerini ve bu tarihin daha önce olacağını söyledi. seçim.

Akademisyenlerin maaşları sorulduğunda Bilgin, akademisyenlere daha fazla değer verecek bir ücret politikası ile hazırladıkları çalışmanın önümüzdeki dönemde hayata geçeceğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.