Bakan Bilgin EYT’de ilk maaş için tarih verdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanların (EYT), ilk maaşlarını 1 Mart’ta almalarına olanak sağlayacak bir düzenlemenin Meclis’ten çıkacağını düşündüğünü söylemiş oldu.

​​Bilgin, Bengü Türk TV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu ve soruları yanıtladı.

Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü görüşmeleri kapsamında, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ genel başkanları ile bir araya geldiklerini hatırlatan Bilgin, “Onların sürecin kısa sürmesi mevzusunda bir arzuları var. Ikimiz de aynı kanaatteyiz, uzatmanın anlamı yok.” dedi.

9 EYLÜL 1999 TARİHİ ESNETİLEBİLİR Mİ?

Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin sual üstüne, “EYT’lilerin martın 1’inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis’ten çıkacak diye düşünüyorum.” dedi.

“EYT ile ilgili 9 Eylül 1999 tarihinin geriye doğru esnetilmesi mümkün olur mu?” sorusunu cevaplayan Bilgin, “Olmaz, zira EYT dediğimiz şey, 8 Eylül’de geçerli olan yasanın değiştirilerek yaş şartı konulması. Dolayısıyla bu tarihte çalışan olması lazım ki o yaşa takılsın.” diye konuştu.

STAJYER VE ÇIRAKLARIN DURUMU

EYT mevzusunda yetişmen ve çırakların durumuna ilişkin sual üstüne Bilgin, emeklilik için “prim gün sayısı”, “yıl sayısı” ve “yaş” şartlarının bulunduğunu hatırlattı.

Vedat Bilgin, EYT düzenlemesi ile yaş şartının kaldırıldığını dile getirerek, yetişmen ve çıraklar mevzusunda şu şekilde konuştu:

“Yetişim yapanlar, iş yerinde emek harcama ilişkisi kurmuyorlar, iş akdi gerçekleşmiyor. Dolayısıyla işveren onlar için prim ödemiyor. Doğrusu onlar için geçerli olan bir durum değil. Onlar bir eğitim için gidiyorlar oraya. O eğitim sürecinde başlarına bir şey gelmesin diye devlet onlara sıhhat sigortası yatırıyor, koruyucu sigorta düzenlemesi yapıyor. Onunla iş akdini birbirine karıştırmamak lazım. Orada öyleki bir kargaşalık var. Borçlanma vesaire bunlar söz mevzusu değil. İşvereniniz kim olacak, kimin adına borçlarınızı yatıracaksınız? Doğrusu iş akdinin gerektirdiği şartların ve standartların hiçbirisi onlarda söz mevzusu değil.”

SGK ÇALIŞANLARINA İKRAMİYE DÜZENLEMESİ

Bu süreçte Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanlarının ciddi yoğunluk yaşadıklarının hatırlatılması üstüne Bilgin, “SGK çalışanları üstünde fazlaca büyük yük oluştu ve arkadaşlarımız fazlaca sıkı çalıştılar. Kimi zaman birkaç hafta cumartesi, pazar demeden müracaatlara yanıt vermeye çalıştılar. Bilhassa yeni yıl öncesi bu yoğunluk yaşandı, halen bir yoğunluk var. Onun için bu düzenlemenin içinde Meclisimizden, SGK çalışanlarına, bu sürece katkı icra eden arkadaşlarımıza bir çeşit ikramiye diyebileceğimiz bir düzenleme yapmalarını bekliyoruz.” dedi.

“GEÇİCİ İŞÇİLERİN KADRO SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

Vedat Bilgin, sıkıntıları çözmek için dosya dosya çalıştıklarının altını çizerek, “Şu anda elimizdeki dosya, geçici işçiler dosyası. Geçici işçiler, fazlaca değişik kurumlarda var. Şeker fabrikalarında, demir yollarında var, birçok kurumda var. Bu mevzuyu çözeceğiz, bu arkadaşlarımızın da kadro sorunlarını çözeceğiz. Bu dosyayı da kapatacağız.” açıklamasını yapmış oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.