BAE Büyükelçisi Zahiri: Türkiye’de 100 bin kişiye istihdam sağlanacak – Son Dakika Türkiye Haberleri

0

Zahiri, iki ülkede de savunma sanayi araştırma merkezleri bulunduğunu ve gelecekte iki merkezin ortak işbirliği olanağı da sağlanabileceğini dile getirdi.

Son görüşmede liderler arasında stratejik anlamda gelişmeler olacağının sinyallerini aldığına değinen Zahiri, 2020’de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 9,8 milyar dolar olduğunu ve şu anda bunun 19 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

“HEDEF 50,7 MİLYAR DOLARLIK SEVİYE”

Zahiri, bu son anlaşmanın özel şirketler arasındaki diyalogları kolaylaştırmayı sağladığını ve ayrıca gümrük tarifeleriyle ilgili bir kolaylık olanağı olacağını aktararak “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ziyaretinde imzalanan anlaşmaların ana hedefi, yatırımların iki ülke arasında 50,7 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşması.” ifadesini kullandı.

Son anlaşmalarda özel şirketler ve bakanlıklar düzeyinde devam etmekte olan iletişimin özellikle yatırım alanında daha da güçlenmesinin amaçlandığını kaydeden Zahiri, gelecek 5 yıl içinde daha güzel şeylerin gerçekleşeceğini umduğunu dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE 100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK”

Zahiri, 1 Eylül’de yürürlüğe girmesi beklenen Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ticarete yapacağı katkıya işaret ederek, “İnşallah, bu anlaşma, Türkiye’de 100 bin, BAE’de 25 bin olmak üzere toplamda 125 bin kişiye istihdam sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom