Avrupa’nın yaptırımları etkisiz kaldı: Rusya’nın enerji gelirleri yüzde 28 arttı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmede, Rus enerji sektörünün 2022 yılına ilişkin üretim ve ihracat rakamlarıyla ilgili açıklamada bulunmuş oldu.

Rus petrol sektörünün “dost olmayan” ülkelerin yaptırımlarına karşın 2022’yi verimli tamamladığına işaret eden Novak, “Geçen yıl 535 milyon ton petrol üretildi, bu da 2021’e kıyasla 10 milyon ton şu demek oluyor ki yüzde 2 artış demek” diye konuştu.

ÇİN’E DOĞALGAZ SEVKİYATI ARTTI

Petrol ihracatının da geçen yıl 2021’e kıyasla yüzde 7 arttığını belirten Novak, “Petrol ve doğalgaz sektöründen elde edilmiş bütçe gelirleri de 2022’de yüzde 28 artarak 2,5 trilyon rubleye (ortalama 37 milyar dolar) çıktı” diye konuştu.

Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı üstünden Çin’e sevkiyatı da artırdıklarını özetleyen Novak, “Sibirya’nın Gücü üstünden sevkiyat 15,5 milyar metreküpe çıkarak üstün derece elde etti” ifadesini kullandı.

Novak, Şimal Akım 1 ve Şimal Akım 2’de yaşanmış olan kazalar ve yaptırımlar sebebiyle Rusya’nın boru hatlarıyla gaz ihracatının düştüğüne işaret ederek, “Sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatımız ise yüzde 8 artarak 46 milyar metreküpe çıktı” dedi.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom