Avrupalı gençler özel kurslarlara katılarak iş buluyor

0

Bu hafta Avrupa İstihdam Komitesi, değişen dünyanın ihtiyaç duyduğu yeni iş fırsatlarına hazır olup olmadığımızı soracak.

*Marianne Thyssen:* “Pek çok genç insan, hayallerindeki iş fırsatını bulamadıkları için daha düşük düzeyli işlerde çalışmaya çalışıyor. Sorun burada başlıyor. Özellikle gençler kriz nedeniyle çalışamıyor ve iş deneyimi kazanamıyor. Bu nedenle çıraklık eğitimlerine ve kurs programlarına ağırlık verdik. Bu şekilde gençler ilk iş deneyimlerini kazanırlar.

Daha sonra İrlanda ve Fransa’yı gezerek deneyimli mesleklerin değişen iş dünyasına özel sektör ve devlet desteğiyle nasıl uyum sağladığını tartışacağız.

Ve son olarak İngiltere’ye gittik ve bu sorunun cevabını aradık. Bir iş görüşmesinde çıraklık yapmak ne kadar avantaj sağlar?

Avrupa’nın nüfusu hızla yaşlanıyor ve gençler için gelecekteki iş fırsatları daralıyor. Bu nedenle gençler değişen dünyaya ayak uydurmak zorundadır. Yetenek gerektiren işler için arz ve talep arasındaki ilişki, büyüme, nüfus yaşlanması ve bölgesel eşitsizliklerin etkisiyle son 10 yılda nasıl değişecek? Şimdi bu soruna kısaca bir göz atalım.

Maria, Mark ve George Avrupa’daki milyonlarca işsizden sadece birkaçı…
Bu kişilerin yarısından fazlası gerekli donanıma sahip olmadıkları için iş bulamadıklarını söylüyor.

Sonuç olarak, milyonlarca iş fırsatı atıl durumda.

Mark ve George’un fazla bilgisayar bilgisi yok.

2020’de iş bulmaları daha da zor olacak. Çünkü iş fırsatlarının yüzde 90’ı bilgisayar becerisi gerektirecek.

2025’teki orta işler yüksek donanım gerektirecek. Maria’nın biyoteknoloji alanında yüksek lisans derecesi var.

Mark sertifikalı bir tesisatçıdır. Bu işte orta öğretim görmüş olması ona büyük avantaj sağlayacaktır.

George, diğer 5 milyon Avrupalı ​​gibi okulu bıraktı. Bu insanların %40’ı şu anda işsiz…

2025’te bu tür eğitimsiz insanların istihdam oranı çok daha hızlı düşecek.

Geçen yıl yaklaşık 12 milyon Avrupalı ​​kriz nedeniyle işini bıraktı. Bu kitlenin büyük çoğunluğu erkeklerden oluşuyor ve bir kısmı da yüksek eğitimli.

Avrupa Sosyal Fonu ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, bu büyük işsiz kitlesini yeniden istihdam etmek için mali destek sağlamaktadır.

Fanny Gauret, bu kişilerin tekrar iş hayatına atılabilmesi için hem devlet hem de özel sektör tarafından desteklenen mesleki kursların açılması gerektiğini söylüyor.

İrlanda, Dublin kırsalında uzun süredir işsiz olmak 34 yaşındaki Ronan için kolay olmadı…

Ronan kendi işini kurmadan önce hukuk okudu ve ardından birkaç yıl sektörde çalıştı. Ancak krizden sonra işini kaybetti ve bu durum iki yıl sürdü.

Ronan Cunningham, girişimci, (ayak golfü): “Gerçekten ne yapacağımı bilmiyordum çünkü her zaman belirsizlik içindeydim. Basit kurslara gittim ama yetmedi. Daha sonra Gelişim Akademisi’ne başvurdum. Kursları inceledim ve kabul edildiğim için çok mutluyum.”

Ronan, 2011’den beri altı ay boyunca 30.000 kişiye geleceğin meslekleri hakkında eğitim veren Springboard kursuna katıldı. Ronan bu eğitim sayesinde iki yıl önce ‘foot golf’ yapan bir şirket kurdu. Bu spor İrlanda için hala yeni…

Ronan Cunningham, girişimci, (ayak golfü): “Bu işi ‘foot golf sahasında’ buldum. Önemli olan bu işi bir an önce açmaktı”.

Bu eğitim sayesinde Ronan inisiyatif aldı ve bir iş buldu. Ancak diğer işsizlere yardım etmek için hükümet ve özel sektör birlikte çalışmalıdır.

Bunun için bazı firmalar 10 bin lira civarında para harcıyor ve bu iş için birini işe alıyor. Örneğin, Paris’te kariyer planlayıcısı olarak çalışan Evelyne, insanların iş dünyasına yeniden entegre olmaları için iş değiştirmelerine yardımcı oluyor.

Evelyne Catherineau, Kariyer Planlama Müdürü: “İnsanların tekrar iş bulabilmeleri için kurslara gitmeleri gerekiyor çünkü iş dünyası sürekli değişiyor. Bu nedenle, insanlar donanımlarını sürekli olarak yükseltmek zorunda kalıyor.”

“Şu anda şirketler arasında iş devir hızında bir artış görüyoruz. Çünkü şirketler çalışanlarını işten çıkarmak yerine motivasyonlarını artırmak için çalışanlarını farklı alanlara kaydırıyor.”

Bu girişimler sayesinde işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalanlar ve işsiz kalanlar yeniden iş bulabilmektedir.

Son araştırmalara göre, kalifiye elemana Avrupa’da en çok hizmet sektöründe ihtiyaç duyulmaktadır. İstihdam olanakları Almanya, İngiltere ve Fransa’da nispeten daha yüksektir, ancak İrlanda gibi ülkeler iş sağlamak zorundadır.

Ronan’ın hikayesi, her 10 kişiden birinin işsiz olduğu bir ülkede kursa katılmak için bir ilham kaynağı.

Ronan Cunningham, girişimci, (ayak golfü): “Şirketi açtığımdan beri beş kişiye istihdam sağladım. Ayrıca yaşam standardım yükseldi ve önümüzdeki yıllarda daha fazla kişiye istihdam sağlayabileceğim.”

İşsizlik ve sosyal sorunlar Avrupa Komisyonu üyesi Marianne Thyssen bizimle…

Maithreyi Seetharaman, euronews: ”Avrupa’da gerçek tablo nedir? Kim bilir profesyonel ekipmanlarımız eksik mi yoksa iş dünyası tamamen değişti mi?”

Avrupa Komisyonu’nun İşsizlik ve Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi Marianne Thyssen: “Aslında ikisi de… Şu anda iki milyon iş fırsatı var ve insanlar yeterince donanımlı olmadıkları için bu iş olanaklarından yararlanamıyorlar. Ancak Avrupa Birliği’ni tek bir çerçevede düşünemeyiz. Örneğin Fransa’nın Toulouse kentine giderseniz uzay araştırmalarıyla ilgili çok çeşitli bir mesleki alanın olduğunu, Londra’ya giderseniz finans eğitiminin ön planda olduğu bir alan görürsünüz. Bu nedenle insanların iç içe olması, istişare etmesi ve nerelerde, hangi iş imkanlarının mevcut olduğunu görmesi gerekiyor. Ayrı bir dünyada yaşayıp birbirimizden öğrenmemeliyiz.”

euronews: “Yapısal reformlar birçok ülkede eksik görünüyor. Bu koşullarda gerçekçi olursak ne yapabiliriz?

Marianne Thyssen: “Her şeyden önce çağa ayak uyduran modern bir sosyal koruma sistemine ihtiyacımız var. Uzun vadeli işsizliği azaltmak ve insanları korumak için fırsatlar sağlamalıyız. Tüm üye ülkelerde uygulamaya çalışıyoruz. Kişilerin kişisel gelişimi çok önemli… Potansiyel nedir ve neden sorunlar çıkar? İş dünyasının önündeki engeller nelerdir? Üye Devletlere bir tür sözleşme öneriyoruz. Böylece bir sorumluluk üstlenirler ve bu yönde ilerlerler. Burada önemli olan uzun süredir işsiz olanların çıkıp harekete geçmesi… Okula gitme motivasyonunu kaybedenler şimdi kurslara giderek iş buluyor.”

euronews: “Şimdi sohbetimize bir ara verelim ve iş sahibi olmak isteyen genç neslin katıldığı kurslara bir göz atalım. Garanti Gençlik ve Gençlere İş Olanakları, toplam 6 milyar avro tutarındaki finansman desteğiyle gençlere eğitim veriyor ve onlara uzun vadeli bir kariyer fırsatı sunuyor. Monica Pinna, İngiltere’de bir restoranda Fifteen adlı bir programı sizin için inceledi.

Bir tutam tuz, biraz çaba, iyi eğitimciler ve yüksek motivasyonlu işbirlikçiler. Onbeş programı başlıyor…

İngiltere’nin güneybatısında yer alan Fifteen Cornwall, sıradan bir restoran değil… Her yıl 16-24 yaş arası işsiz gençleri aşçılık eğitimleri vererek iş dünyasına kazandırıyor.

Aşçılık eğitmeni Karl Jones: ”Kurslarımıza katılan gençlerin %80’i aşçı olarak çalışmaya devam ediyor. Kursları tamamlamayan birçok kişi de bu sektörde başka restoran ve otellerde çalışıyor.”

euronews: Avrupa Birliği’ndeki genç işsizlik oranı genel olarak bunun iki katı: Bu insanların %11’i 18 ila 24 yaşları arasında okulu bırakmış gençler. Bu nedenle Avrupa, onlara pazarın ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli çıraklık programları ve kurslar sağlayarak bu gençlere uzun ve başarılı bir kariyerin kapısını açmaya çalışıyor.

Ünlü şef Jamie Oliver sayesinde Fifteen Cornwall eğitim programı uluslararası tanınırlık kazandı ve Avrupa Birliği bu eğitim programını çıraklık eğitiminin bulunmadığı diğer ülkelere yaymak istiyor.

Bu proje, 2006 yılından bu yana Avrupa Sosyal Fonu ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu’ndan 2,5 milyon Avro destek almıştır. Bu girişime ulusal fonlar da yardımcı olmuştur.

Bu girişimler, Gençlik İstihdam Kurumu tarafından desteklenmekte ve 2012 yılından bu yana, 25 yaş altı işsizlik oranlarının %25’in üzerinde olduğu ve genç işsizliğinin olduğu bölgelerde faaliyet göstermektedir. Çıraklık fonları, Jack gibi sos aşçılığı eğitimi almış gençlere çok yardımcı oldu.

Jack Bristow, on beş Cornish öğrenci, aşçı: “Mesleki eğitim benim gibi gençler için çok daha faydalı. Çünkü akademik eğitimde iyi değilim. Liseyi bitirdim ve üniversiteye gittim. Bu tür bir eğitimin bana göre olmadığını anladım. Ama şimdi, bu kurs sayesinde sadece birkaç yılda bir kariyer yaptım ve bu benim için bir dönüm noktası oldu».

Fifteen gibi projeler sadece sosyal fayda sağlamıyor. Aynı zamanda, bu işletme sıkı kaynak düzenlemesi altında bölgesel ekonomiye her yıl bir milyon pound yatırım yapıyor.

euronews: “Kriz patlak verdiğinden beri, gençlerin istihdam oranında ve profesyonel donanımda bir değişiklik oldu mu?”

Marianne Thyssen: “Krizin etkileri halen devam ediyor. Birçok meslek sona erdi ve yeni iş imkanları yetmiyor. İstihdam oranını gençlerle karşılaştırırsak arz çok düşük ve talep çok yüksek şu anda… Henüz yeterince yeni istihdam yaratamadık. Bu noktayı özellikle vurgulamak istiyorum. Pek çok genç hayallerindeki iş fırsatını bulamadıkları için alt düzey mesleklere tutunmaya çalışıyor. Sorun burada başlıyor. Özellikle gençler kriz nedeniyle çalışamıyor ve iş deneyimi kazanamıyor. Bu nedenle çıraklık eğitimlerine ve kurs programlarına ağırlık verdik. Bu şekilde gençler ilk iş tecrübelerini kazanıyorlar”.

euronews: “Ancak çıraklık eğitimi çok önemli. Çünkü bir kurstan diğerine gidip hiçbir şey alamamak da işsiz kalmaktır”.

Marianne Thyssen: “Bu konuda dikkatli olmalıyız. Gençlerin önüne ve birbiri ardına geçici bir kısa sözleşme koyarsanız, yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir. Bu istikrarsız gidişatı kabul etmek zorundayız. Ancak daha iyi bir iş fırsatına sahip olmak için aşağıdakileri öneriyoruz. Gençlerin sürekli değiştiği, ancak yaşlıların olduğu gibi kaldığı mesleklerden uzak durun. Önümüzdeki yıl gündemimizde bu konuya ağırlık vereceğiz. Gelecekte hangi yeni mesleklere ve ekipmanlara ihtiyaç duyulacak? Bu bölgeden bölgeye değişir ve her yerde aynı değildir. Ayrıca gerekli donanıma sahip çalışanların diploma ve sertifikalarının tanınması için yeni bir sistem getireceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gaziantep bayan escort antep escort