Avrupa’da doğalgaz fiyatı 17 ayın en düşüğünde – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

Hollanda merkezli ve Avrupa’nın en derin derinliğe sahip sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de işlem gören Mart ayı gaz vadeli işlem sözleşmesinin fiyatı bugün megavat saat başına 51,55 avrodan açıldı. Sözleşmeli gaz fiyatı gün içinde megavat saat başına 48,77 ile Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesi oldu.

Söz konusu fiyat dün Türkiye saati ile 14.30’daki kapanışına göre yüzde 4.47 düşüşle 49.71 Euro’ya geriledi.

İlginç bir şekilde, gazın fiyatı 17 ay sonra 50 avronun altına düştü.

Hava koşulları doğal gaz tüketimini nispeten düşük tuttu ve bu nedenle birçok ülkede gaz deposu ikmali ve daha fazla sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı fiyatların düşmesine katkıda bulundu.

Ayrıca, özellikle maliyet nedeniyle daha az üreten sanayide doğal gaz tasarrufu da fiyatların düşmesinde etkili oldu.

Ancak 26 Ağustos 2022’de TTF’de işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatı, 20 €’luk uzun bir sürenin ardından 348,8 €’ya yükseldi. Bu, Avrupa’nın Rus gazına yoğun bir şekilde bağımlı olmasıyla birlikte bir enerji krizine yol açmıştır.

Avrupa’ya yapılan LNG ithalatı ise geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 60 arttı.

Shell’in hazırladığı LNG Outlook 2023 raporuna göre İngiltere dahil Avrupa ülkeleri geçen yıl 121 milyon ton LNG ithal etti.

Analistler, kış mevsimi sona ermeden önce uzun süreli bir soğuk döneminin sürmesi veya arzın kesilmesi halinde Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının toparlanabileceğini vurguladılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.