Avrupa, tarıma 300 milyar euronun üzerinde kaynak sağlayacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

AB Komisyonu, yeni Ortak Ziraat Politikası’nın 1 Ocak 2023’te yürürlüğe gireceğini deklare etti.

Açıklamada, Komisyon’un üye ülkelerin tamamının ziraat stratejik planlarını onayladığına işaret edilerek, “Toplam 264 milyar euronun AB finansmanı, sürdürülebilir ve sağlam bir ziraat sektörüne geçişte Avrupalı çiftçileri destekleyecek, kırsal alanların canlılığını ve çeşitliliğini korumaya destek olacak” ifadesi kullanıldı.

Üye ülkelerin tarıma yönelik eş finansman ve tamamlayıcı destek sunar de vereceği anımsatılan açıklamada, 2023-2027 süreci için çiftçilere ve kırsal topluluklara tahsis edilen toplam kamu bütçesinin 307 milyar euro olacağı kaydedildi.

Açıklamada, direkt ödemeler kapsamında her yıl uygun çiftçilere 20 milyar euro temel gelir desteği verileceği açıklandı.

Ufak ve orta ölçekli çiftliklere daha yüksek gelir desteği verileceğine işaret edilen açıklamada, protein içeren ürün ekenlere desteğin artacağı bildirildi.

Açıklamada, ziraat politikası fonlarının 98 milyar euronun kısmının iklim, su, toprak, hava, biyolojik çeşitlilik ve hayvan refahına ayrılacağına yer verildi.

GENÇ ÇİFTÇİLERE ÖZEL DESTEKLER SAĞLANACAK

Genç çiftçilere hususi destek sunar sağlanacağının altı çizilen açıklamada, toplam 8,5 milyar euronun kamu harcamasının, genç çiftçilerin ilk etkinlik yıllarında kullanımı için sunulacağı açıklandı.

2023’te yürürlüğe girecek yeni ziraat politikası; biyoçeşitliliği güçlendirmeyi, çiftçilerin iklime zarar vermeyen ve çevre dostu uygulamalara yönelmesini içeriyor.

Üye ülkeler, kırsal kalkınma bütçesinin minimum yüzde 35’ini ve direkt ödemelerin minimum yüzde 25’ini çevre ve iklim dostu tedbirlere ayıracak.

Direkt ödemelerin minimum yüzde 10’u minik ve orta ölçekli üreticileri desteklemek için kullanılacak.

Fiyat yada piyasa dengesizlikleri benzer biçimde acil durumlarda kullanılmak suretiyle 450 milyon euronun kriz fonu oluşturulacak.

AB toplam bütçesinin ortalama üçte biri, ziraat politikasına ve bu alandaki desteklemelere ayrılıyor.


NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seo paket casibom