Avrupa şehirlerindeki konut ihtiyacı ve göçmen sorunu

0

Avrupa nüfusunun %75’i şehirlerde yaşıyor. Reel Ekonomi bu hafta şehir hayatına uyum sürecinde oluşan ekonomiyi anlatıyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Suvi Linden: Kıta dışında doğan 33,5 kişi şu anda Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde yaşıyor. Ayrıca 2015’in üçüncü çeyreğinde göçmen sayısı %150 arttı. Bu büyük bir sosyal, politik ve ekonomik zorluk anlamına geliyor.

Önce Barselona’ya gidelim. Uygun fiyatlı ev sahibi olmak, düşük gelirli vatandaşların hayatlarını ne kadar değiştiriyor. Eurocities başkanına ulaşım gibi sorunlarla nasıl başa çıktıklarını sorduk. Ayrıca oraya yeni taşınan insanların ve göçmenlerin şehrin altyapısını nasıl etkilediğini araştırmak için Finlandiya’nın Vaanta kentine de gittik. Avrupa’daki yasa ve uygulamaların kent yaşamına uyum sağlamadaki etkinliğini de inceledik.

İşte gerçek rakamlar. 11 Avrupalıdan biri, ülkelerindeki diğer orta gelirli vatandaşlardan daha düşük bir yaşam standardına sahip. Yüzde 30 beklenmedik harcamaları karşılayamaz. Vatandaşların yüzde 10’u da gelirinin yüzde 40’ını ev kiralamaya ayırıyor. Bu nedenle, bazı insanlar düşük ücretli işlerde çalışmak için şehir merkezinden taşınıyor. Bu nedenle şehirlerde gayri safi milli gelir düşüyor.

Şimdi Barselona şehrinde bu konuda ne tür çalışmalar yapıldığına bakacağız.

Barselona’da yaklaşık 10.000 konut kompleksi bulunmaktadır. Diğer bir deyişle, tüm konutların yüzde ikisinde düşük gelirli vatandaşlar yaşıyor.

“Barcelona’daki evlerin yüzde 1,5’i yardım edilen insanlara ev sahipliği yapıyor. Bu şehri Amsterdam, Berlin, Londra ve Paris takip ediyor” dedi.

Aktivist Ada Colau, Barselona’nın sol görüşlü konseyinin yeni başkanı ve yıllardır barınma sorunuyla ilgileniyor. Bu çalışmalar sayesinde boş kalan evler bankaların eline bırakıldı ve iki bine yakın eski ev yeni binalar alınarak restore edildi. Bu, yönetim kuruluna sekiz ayda 29 milyon Euro’ya mal oldu.

Vanesa Valino, Barselona Şehri: “Devlet, kirasını ödeyemeyen dar gelirlilere şimdiden 12 milyon euro harcadı. Belediyemiz bu çalışmalarla bu insanların barınma ihtiyaçlarına cevap veriyor ve kira yardımı almak yerine onları sahiplendiriyor” dedi.

Jorge, belediyenin şimdiye kadar üç bin aileye yardım ettiğini söylüyor. Geçen Aralık ayında oğulları ile birlikte bu eve taşındılar. PAH uzantısı Dernek, kaldıkları evden tahliye edilmeden yeni sosyal konut başvurusunda bulunmak için gerekli belgeleri hazırladı.

Barselona’da ikamet eden Jorge Olaria Villar: “İşimi kaybedene kadar yedi yıl bodrumda yaşadım. Bir gün evi boşaltmak için ellerinde evraklarla geldiler. Şu anda buraya ayda 85 euro ödüyorum ki bu da gelirimin yüzde 20’si” dedi.

İpotek kredisini ödeyemeyenler için kurulum PAH uzantısı Dernek mevcut belediye başkanı tarafından kurulmuştur. Onaylanan yasa sayesinde Katalonya Konseyi, acil bir durumda evlerini terk etmek zorunda kalanlara boş banka daireleri verebiliyor. Kendilerini zor durumda bulan bu kişilere kira yardımı yapılıyor.

Luis Manuel Sanmartin PAH uzantısı Dernek Üyesi: “Barcelona’da her gün 30 aile evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Şehirde şu anda büyük şirketlere ait 2.500 daire bulunuyor. Boş kalan bu evlerin sosyal yardım havuzunda kullanılmasını istiyoruz.”

Barselona Belediyesi şu anda konutla ilgili 455 bankayla görüşüyor.

Barselona’daki bu sistem her yerde uygulanamaz. Eurocities’in devreye girdiği yer burasıdır. Avrupa’da 130 şehir ve belediye başkanını bir araya getiren bu organizasyon, buralarda yaşanan sorunlara uzun vadeli uygulanabilir çözümler bulmayı amaçlıyor.

Eurocities CEO’su ve Nantes Belediye Başkanı Joanna Rolland ile büyük şehirlerin karşı karşıya olduğu en büyük sorunları tartıştık.

Nantes Belediye Başkanı Joanna Rolland: “En büyük sorun konut sıkıntısı… Gelecekte Avrupa’da ve dünyadaki diğer büyük şehirlerde nüfus artışı olacak. Bazı zorluklar yaşayacağız. Çevreye olan risk artacaktır. Ancak bunun için çözümler geliştirdik. Daha verimli olmak için, Avrupa’daki yasaların şehir yaşamına ayak uydurması gerekir. Çünkü şehirler sabittir ve kaldıraç görevi görür. Şehrimin yılda 6.000 konuta ve 2.000 sağlık kontrolüne ihtiyacı var. Bütün kaynaklarımızı bu sorunları çözmek için kullanmalıyız. Mülkiyet ve konut mevzuatı yerel ekonomiyi ve istihdamı destekleyecektir.”

euronews: ”Ulaştırma alanında hayata geçirmeyi planladığınız uygulamalar nelerdir?”

Nantes Belediye Başkanı Joanna Rolland: “Büyük şehirler ve metropoller, insanları sosyal hayata uyarlama konusunda harika bir iş çıkarıyor. Avrupa’da bizimki gibi şehirlere baktığınızda şehir merkezi ile popüler bölgeleri birbirine bağlayan bir ulaşım ağı olduğunu görüyoruz. Bu bir köprü görevi görür. Ancak şehir merkezi ile diğer yerler sadece çevre yollarıyla birbirine bağlıysa popüler mekanların arkasında sosyal ve kültürel bir kopukluk var. Yani boşluklar varsa insanların kafasında eşitsizlik, ayrılık, bölünme kavramları daha yaygın hale geliyor.”

euronews: “Eurocities’in başkanı olarak çalışmanızı göz önünde bulundurursak, şehriniz örnek olarak ne olurdu?”

Nantes Belediye Başkanı Joanna Rolland: “Çok farklı şehirlerimiz var ve aynı tarihsel süreçten geçmediklerini görüyoruz. Örneğin, Amsterdam dijital çağa ayak uydururken, Barselona’nın kültürel bir değişim geçirdiğini görüyoruz. Almanya’daki şehirler birkaç mülteci çalışması yürütmüştür. Veya Viyana gibi şehirlerdeki emlak ve konut sorunlarına uygun fiyatlarla çözümler. Kısacası bu şehirler işlevsellik, estetik ve diğer sorunlar açısından Avrupa koşullarında birçok soruna birbirine örnek olacak çözümler getirmişlerdir.”

Avrupa’daki şehirler, ister mülteci ister yasal olarak gelmiş olsun, son yıllarda her zamankinden daha büyük hale geldi ve bunun sonucunda ortaya çıkan zorluklar da artıyor. Mülteciler çoğunlukla iç savaşın kızıştığı Suriye, Afganistan ve Eritre’den geliyor.

Bu, iç talep arttıkça ve hükümetler sağlık ve konut için daha fazla harcama yaptıkça kısa vadede gayri safi milli geliri artırır. Ancak orta ve uzun vadede şehirlere göç edenler kalifiye eleman açısından yeterli değilse ve uyum sorunu yaşıyorsa bu durum gayri safi milli geliri de buna bağlı olarak etkileyebilmektedir. Şimdi şehir sakinleri ve yeni gelenler için iş bulmak için yapılan çalışmalara bir göz atmak için Finlandiya’nın Vaanta kentine gidiyoruz.

Helsinki yakınlarındaki Vantaa’da geleneksel kutlamalara çok sık rastlanır. Ülkenin en çok göçmen alan şehridir. Samira burada yaşayan 30.000 göçmenden biri… Fas’tan buraya 19 yıl önce hukuk diplomasıyla geldi. Bu çalışan annenin beş çocuğu var. Altı ay önce mülteci merkezinde yeni bir işe başladı.

Samira Chakir, Fas göçmeni: “Finlandiya’ya ilk geldiğimde Fince kursu yoktu. 1997’de ülkeye sığınmak kolaydı ama benim için çok zor bir gündü…”

Vantaa’da eğitim ve sertifika programları ile istihdam oranını artırmayı amaçlayan bir sistem uygulanmaktadır. Uluslararası Hakunila Derneği, Fince kursları düzenleyerek mültecilere yardım ediyor. Bu kurslara geçen yıl 3 bin kişi kayıt oldu.

Uluslararası Hakunila Derneği İcra Direktörü Burhan Hamdon: “Birçok sorunu çözmeye çalışıyoruz. Çocuklu ailelerin ehliyet alma, emekli maaşı alma ya da barınma ihtiyacı gibi sorunları çözmeye çalışıyoruz.

Belediye ve Suvi ve Tiina İş ve İşçi Bulma Kurumu çalışanları haftanın birkaç günü bu merkeze gelmektedir.

Suvi Ihlamur: “Göçmenlerin iş bulmasına, iş başvurusunda bulunmasına veya eğitim almasına yardımcı oluyorum.”

“Kıta dışında doğan 33,5 kişi şu anda Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde yaşıyor. Ayrıca 2015’in üçüncü çeyreğinde göçmen sayısı %150 arttı. Bu büyük bir sosyal, politik ve ekonomik zorluk anlamına geliyor…”

Finlandiya her yıl 3.000 göçmeni ağırlamaktadır. Ancak 2015 yılında bu sayı 32.000’e yükseldi. Birlikte çalışan Hannele ve Anna, göçmenlerin sorunlarıyla ilgilenir.

Geçen yıl Finlandiya’ya normalden 10 kat daha fazla göçmen girdi.

Bu göçmenlerin yaklaşık yüzde 40’ı oturma izni alabilecek.

Elbette yeni gelenler için daha fazla desteğe ihtiyaç var.

Avrupa Birliği, Göç Fonu ile bu konuya 3,14 milyar avro ayırıyor ve göçmenlerin topluma tam olarak entegre olmasını istiyor. Bu konuda en çok harcama yapan ülke 370 milyon euro ile İngiltere… Onu 310 milyon euro ile İtalya ve 265 milyon euro ile Fransa izledi.

euronews: “Göç ister yasal ister yasadışı olsun, şehirler bu önemli sorunla nasıl başa çıkıyor? Bu konuda çıkarılan yasalar bize gerçek bir çözüm sunuyor mu?”

Kendisi şu anda Bölgesel Hukuktan sorumlu Avrupa Komiseri Corina Cretu’dur. Mülteci göçü ve entegrasyon sürecini konuştuk. Şehirlerde yaşayan düşük gelirli yerel nüfusu tatmin ederek bu sorun nasıl çözülebilir? Ayrıca, mali sorunlar ne olacak?

Avrupa Komisyonu Üyesi Corina Cretu: “Tarihsel olarak, pek çok insan kıtaya göç etmemiştir ve şimdiden Avrupa’da 120 milyon vatandaş yoksulluk riski altında yaşamaktadır. Ancak artık mültecileri entegre etme sürecini önceliklerimiz arasına aldık. Ancak yeni bir sürecin başında olduğumuzu bilmek başta olmak üzere vatandaşlarımız ve özellikle şehirlerde yaşayanlar için çok önemli… Şu anda bu konuya bölgesel bazda 450 milyar Euro tahsis edilmiş durumda. Üye Devletlerin de yardımıyla bu rakam 600 milyara çıkıyor. Bu fonla bu sorunu çözmek ve şehirlerdeki eşitsizliği bitirmek istiyoruz.”

euronews: “Bu sorunu Avrupa’dan şehirler düzeyine indirdiğimizde, bu iyi bir tablo mu yoksa kötü bir tablo mu?”

Avrupa Komisyonu Üyesi Corina Cretu: “Üye ülkeler arasındaki siyasete ve sorunlara takılıp kalmadan önce, belediye başkanlarının bu konuda hızlı ve kalıcı tedbirler alarak göç sorununu çözmesi gerekiyor. İlk defa herkesin istekli olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki yedi yılda şehirlere 16 milyar avro dağıtarak dar gelirlilerin konut ihtiyacı gibi önemli sorunları çözmek istiyoruz. Almanya ve Hollanda gibi ülkeler bu sorunlara mükemmel çözümler ürettiler. Ancak, diğer ülkeler bu konuda tam olarak ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bu noktada onlara teknik olarak yardımcı olacağız” dedi.

euronews: “Şehirler 2016’da hangi konuya daha çok odaklanmalı?”

Avrupa Komisyonu Üyesi Corina Cretu: “Sosyal uyum sorununun önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız en büyük zorluk olacağını düşünüyorum… Yeni açık işletmeler, enerji ihtiyaçları, konut sıkıntısı, istihdam, bazı bölgelerin kentsel dönüşümü, eğitime yatırım ve harcamalar sağlık hizmetleri, önümüzdeki yedi yıl boyunca ‘bölgesel uygulamaların’ öncelikleri olacaktır.’

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nesinecasino gaziantep bayan escort antep escort