Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak? (2022 ECB kasım ayı faiz kararı) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

0

ECB faiz kararı, dolar, altın ve kripto para yatırımcılarının yakın takibinde olmaya devam ediyor. Piyasaları direkt olarak etkileyen faiz kararları, yatırımcıların iyi mi bir yol izleyeceği mevzusunda informasyon sahibi olmasına olanak sağlıyor. Avrupa Merkez Bankası, Ekim ayında siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2’ye çıkarmıştı. Peki, ECB kasım ayı faiz kararı ne zaman?

ECB FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararının açıklanacağı tarih yatırımcılar tarafınca yakından takip ediliyor.

Buna bakılırsa; Avrupa Merkez Bankası (ECB) bir sonraki faiz kararını 15 Aralık’ta açıklayacak.

EKİM AYI FAİZ KARARI NE OLDU?

Avrupa Merkez Bankası beklentiler doğrultusunda siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2’ye çıkardı. Faiz oranı 2009’dan beri en yüksek düzeye terfi etti. İki aydaki toplam faiz artışı 1,5 puanı buldu.

Karar sonrası izahat meydana getiren ECB Başkanı Christine Lagarde, “Birkaç görüşmede faizleri çoğaltmak zorunda kalabiliriz” dedi.

FAİZ BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi’nde konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonu orta vadeli hedef olan yüzde 2 seviyesine düşürme mevzusunda kesin olduklarını, bunun için faizleri daha da artırmayı planladıklarını açıkladı.

Lagarde, ECB’deki ekonomistlerin enflasyon riskini yukarı yönlü nitelendirdiklerine dikkati çekerek, “Enflasyonda zirveye ulaştığımıza ve kısa sürede düşeceğine inanmamızı sağlayacak unsurlar görmüyoruz.” dedi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin gelecek ayki görüşmede 75 baz puan faiz artıracağı beklentisi kuvvetli kalmayı sürdürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.